Sermaye Piyasası Kurulu'ndaki görevden almalar hakkında açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Tespit komisyonu bu süreçte borsada milletten ne çalındığı derhal belirlenmeli, manipülatif operasyonlarla haksız zenginleşenlerin mal varlıklarına el konulmalı ve küçük yatırımcının zararı tazmin edilmelidir" dedi.

Kılıçdaroğlu: Sermaye Piyasası Kurulu'nda görevden almalar yetmez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) üst yönetimindeki görevden almalar hakkında açıklama yaptı.

Bazı bakanlık, kurum ve kuruluşlara ilişkin atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, SPK Başkan Vekili Mutalip Ünal görevinden alınarak, yerine Enver Usca getirildi.

Öte yandan SPK Üyesi Ali Akay'ın da görevine son verildi. Akay'dan boşalan SPK Üyeliği görevine ise Bülent Murat Haholu atandı.

KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SPK'deki görevden almalar hakkında sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklamalarda bulundu.

"SPK'da görevden almalar yetmez" diyen Kılıçdaroğlu, "Tespit komisyonu bu süreçte borsada milletten ne çalındığı derhal belirlenmeli, manipülatif operasyonlarla haksız zenginleşenlerin mal varlıklarına el konulmalı ve küçük yatırımcının zararı tazmin edilmelidir. Bunun altında hiçbir şeyi kabul etmem!

"SPK'YA SON KEZ SESLENİYORUM" DEMİŞTİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 23 Eylül tarihinde 'borsa manipülasyonları' açıklama yapmış ve SPK'yi uyarmıştı.

Kılıçdaroğlu, açıklamalarında şunları söylemişti:

"Türkiye tarihinin en büyük borsa manipülasyonlarına şahit oluyoruz. Küçük yatırımcıyı göz göre göre soyuyorlar. Piyasada küçük yatırımcılardan toplamda 5-5,5 milyar dolar çaldılar. SPK yetkilisi Bloomberg'e "sistemik risk" yok diyor. Yalan söylüyorlar, sistematik risk var.

Uyarmıştım, izliyorum demiştim. Tek tek not alıyorum derken blöf yapmıyordum. Soyguncuları uyarıyorum. Fitil fitil burunlarından getireceğim. Milletin parası onların boğazına dizilecek!

Buradan SPK’ya son kez sesleniyorum. Aklınızı başınıza toplayın ve görevinizi yapın. Manipülatör grupları hemen temizleyin. Tekrar ediyorum, son kez…"