birgün

18° AÇIK

Kılıçdaroğlu: Suriyeli kardeşlerimizi en geç iki yıl içinde, ülkelerine yolcu edeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay EXPO 2021 Ankara Lansmanı'nda yaptığı konuşmada, Hatay'da 900 bin Suriyeli olduğunu belirterek "En geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi davulla, zurnayla kendi ülkelerine yolcu edeceğiz. Onların kendi iradeleriyle, kendi ülkelerine gitmelerini isteyeceğiz" dedi.

SİYASET 17.01.2022 12:48
Kılıçdaroğlu: Suriyeli kardeşlerimizi en geç iki yıl içinde, ülkelerine yolcu edeceğiz
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatay EXPO 2021 Ankara Lansmanı'nda açıklamalarda bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın yaptığı konuşmanın ardından söz alan Kılıçdaroğlu, "Sayın Başkan, Suriye'de yaşanan dramın Hatay'a büyük maliyetler çıkardığını ifade etti. Şöyle bir sözümüz var; en geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi davulla, zurnayla kendi ülkelerine yolcu edeceğiz. Onların kendi iradeleriyle, kendi ülkelerine gitmelerini isteyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Tarih konusunda Hatay'ın bir kadim kent olduğunu sadece Türkiye için değil dünya tarihi açısından da önemli bir kent olduğunu biliyoruz. İnançların ve kültürlerin bir anlamda merkezi Hatay.

Sayın Başkan, 900 bin Suriyeliye de ayrıca baktıklarını ifade etti. Suriye'de yaşanan dramın, Hatay'a büyük maliyetler çıkardığını da ifade etti. Şöyle bir sözümüz var; en geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi davulla, zurnayla kendi ülkelerine yolcu edeceğiz. Onların kendi iradeleriyle, kendi ülkelerine gitmelerini isteyeceğiz. Elbette ki onlar gidecekler, kendi topraklarında üretmek isteyeceklerdir, can ve mal güvenliklerinin oluşturulmasını isteyeceklerdir. Bunun alt yapısını oluşturacağız. Göreceksiniz, Hatay eski görkemli günlerine yeniden kavuşacak.

Sayın Başkan Cumhuriyet'in kuruluş yıllarına, 1918’lere ve o yıllarda Orta Doğu’da olup bitene de kısmen değindi. Okuduğum ve bildiğimi kadarıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile İstanbul arasındaki uyuşmazlık önce İskenderun konusunda çıkmıştır. İngiliz askerleri Sarayın izni ile İskenderun’dan Orta Doğu’ya geçeceklerdir. Gazi Mustafa Kemal Suriye’de görevlidir, talimat gelmiştir. İngiliz askerleri oradan Ortadoğu’ya geçeceklerdir diye. Gazi bunu kabul etmez, Sarayı uyarır. Der ki ‘Buradan geçecekler ama Hatay’ın bir anlamda kaybedilmesine yol açabilir’. Saraydan bir daha talimat gelmiştir ‘izin vereceksiniz’ diye. Atatürk bu talimata uymamıştır. Dolayısıyla Hatay’ın böyle bir özelliği daha var. Hatay’ın korunması çok eskilerde, çok önce Mustafa Kemal’in kafasında zaten vardır. Hatay’ı yeniden kazanmak, bütün dünyanın kabul edebileceği yapı içinde Türkiye Cumhuriyeti’ne kazandırması olağanüstü olaydır.

Şu sözü hep beraber veriyoruz aslında Cumhuriyetin İkinci Yüzyılında cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız. Zaten demokrasi ile taçlandıracak olanlar da Millet İttifakı’nın temel aktörleridir. Beraber bu ülkede huzuru, barışı, kardeşliği, inançlara, kültürlere saygıyı, kimliklere saygıyı büyüteceğiz, yeşerteceğiz.

Hatay Büyükşehir Başkanımız Hatay için elinden gelen çabayı gösteriyor, EXPO’nun gelmesi başlı başına bir olay katkısı dolayısıyla sizlerin huzurunda teşekkür ederim.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol