birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Kılıçdaroğlu yolsuzluk belgesini açıkladı: Saray'daki şahıs imzalamak zorunda kalmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, "Şahıs ve ailesine direnen vatansever bürokratları anlatmak istiyorum. Bir de bir ıslak imza ile Hazine'den 6 milyar TL'nin nasıl iç edildiğini..." diyerek bir video paylaştı. Kılıçdaroğlu, kendisine ulaştırılan bir yolsuzluk belgesini açıklayarak, "Saray'daki şahıs ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imza ile 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor. Hazine'nin kasasını soyanlar doymamış, daha da çok para istemişler ve imzalamak zorunda kalmış" dedi.

SİYASET 26.01.2022 22:01
Kılıçdaroğlu yolsuzluk belgesini açıkladı: Saray'daki şahıs imzalamak zorunda kalmış
Abone Ol google-news

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 26 Ocak akşamı saat 22.00’de önemli bir açıklama yapacağını duyurmasının ardından Twitter hesabından bir video paylaştı.

Kılıçdaroğlu, bürokratların kendisine ulaştırdığı belgelerden birini açıkladı. Bandırma-Bursa-Yenişehir Osmaneli Demiryolu Hattı inşaatı ile elektromekanik sistemlerin teminine ilişkin, 3 milyar 198 milyon 743 bin 127 liralık ihalenin 9 milyar 449 milyon TL'ye CHP'nin beşli çete olarak nitelendirdiği şirketlerden birine verildiğini belgesiyle anlattı.

Kılıçdaroğlu, "Saray'daki şahıs ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imza ile 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor. Hazine'nin kasasını soyanlar doymamış, daha da çok para istemişler ve imzalamak zorunda kalmış" dedi.

"Sevgili halkım, evime hoş geldiniz, sefa getirdiniz" diyerek sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu şunları anlattı:

Biliyorsunuz bundan bir süre önce devlete ve devleti oluşturan bürokratlara seslendim. Çünkü devletle parti ayrı şeylerdir, partiler gelir gider, devlet ise bakidir ama Saray'daki önce AK Parti'yi zapturapt altına aldı sonra tüm kurucularını partiden attı, sonra partisini ailesine peşkeş çekti, en sonunda da devleti ailesinin isteklerine boyun eğdirdi. Ben de bürokratlara seslendim, seslendim çünkü nabız atıyor mu duymam gerekiyordu.

Var sevgili halkım var, bu devletin, bürokrasinin hala kalbi atıyor. Vatansever bürokratlar hala oradalar, vatanseverler bu Saraylı ve ailesinin kanundışılığına suç mahiyetindeki isteklerine direniyorlar. Uzun zamandır işte bu yüzden konuşamadım, belge yağıyor. Yolsuzluklar, israflar, peşkeşler... Bugün size bu belgelerden sadece bir tanesine şahit olmanız için davet ettim. Yüzlercesi var. Bazıları bizzat Saray'daki şahıs tarafından imzalanmış.

"BEŞLİ ÇETEYE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR"

Bir belgeyi anlatayım, 3 Nisan 2018, bir açık ihale yapılır, bu ihaleye 15 firma katılır. İhalenin bedeli 3 milyar 198 milyon 743 bin 127 lira. Ama kazanan firmaya bu ihale verilmez çünkü beşli çeteden değil. Bu nedenle ihale iptal edilir ve aynı iş yeniden ihaleye gelir. 21 Ağustos 2020'de ihale açılır. Aynı iş bu kez 3 milyar 200 milyona değil, 9 milyar 449 milyon 995 bin 834 liraya beşli çeteye peşkeş çekilir. Saray'daki şahıs ne için imza atıyor anladınız mı? Aradaki 6 milyarlık fark için. Tek bir imza ile 6 milyar lira çeteye peşkeş çekiliyor. Hazine'nin kasasını soyanlar doymamış, daha da çok para istemişler ve imzalamak zorunda kalmış.

Aslında ben bugün size Saraylı ve ailesinin yaptığı bir yolsuzluğu daha anlatmak için gelmedim. Bunların yolsuzluğu artık sağır sultan için bile yeni değil. Ben bugün hala devletimizde vatanseverler var demek için, direnenler var demek için sizleri evime davet ettim ve bu vatanseverler yüzlerce belgeyi göndermeye devam ediyorlar.

"BU DAHA BAŞLANGIÇ"

Devletin denetlemeyle görevli kurumlarının onur memurları da bu işleri incelemeyi bırakmış değiller. Tarihe not düşecek raporlarını hazırlamaya devam ediyorlar. Hiç merak etmeyin bu daha başlangıç. Hepsini açıklayacağız.

Ey şahıs, çok sürprizlerim var. Benim karşıma çıkamıyorsun ama duyduğum kadarıyla tam şu anda ekranlara çıkmışsın. Karşında oturan cesur gazetecilere sesleniyorum, bu belgeleri kendisine sorabilir misiniz? Neyse siz sormasanız da, bu devletin şerefli, onurlu bürokratları da halkımız da soruyor, soracaktır. Söyledim, yine söyleyeceğim, artık bu devletin onurlu bürokratlarının zamanı geliyor. Bu suçlara ortak olaranlara ise, tabii ki farklı bir muamele olacak."

"BAĞLAYIN BEN SORAYIM"

Kılıçdaroğlı, NTV'nin canlı yayınında açıklamalarda bulunan Erdoğan'a soru yönelten gazetecilere seslenerek, "Siz sormaya çekindiniz, bağlayın isterseniz, ben sorayım ıslak imzalı milyarları" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol