birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.09.2021 07:47

Kılıfına uydurulmuş atama iddiası

Kılıfına uydurulmuş atama iddiası

Berkay SAĞOL

Muğla Sıtkı Koçma Üniversitesi’nde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sözlü sınavında başarılı olamayan adayların atama yoluyla görevlendirildiği iddia edildi. 2019’da gerçekleştirilen sınavda başarılı olamayan A.Ş.’nin ve N.E.’nin yüksekokul sekreteri olarak atandığı öne sürüldü.

İddiaya göre yüksekokul sekreteri olarak atanıp daha alt kadro olan ancak sınavda başarılı olunduğu takdirde görevlendirilen şube müdürü kadrolarına ise E.P., F.B. ve C.P. atandı. Teknik hizmetler sınıfında olan E.E.’nin ise yine başarısız olmasına rağmen yüksekokul sekreterliğine atandığı ileri sürüldü.

Eğitim Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, kamu emekçilerinin görevde yükselme ile unvan değişikliğinin, liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde değil de hülle yoluyla atama gerçekleştirildiğine yönelik duyumlar aldıklarını söyledi. Savran, “İdarenin takdiri ile daire başkanlığı, fakülte, yüksekokul ve enstitü sekreterliği gibi kadroların Görevde Yükselme Sınavı kapsamına alınması için hukuki zemin oluşturulmalıdır” dedi.

Üniversitelerin tüm bileşenleriyle bir bütün olarak hizmet ürettiğini belirten Savran, “2 Aralık 2019 tarihinde sonuçları açıklanan ve şu andaki Üniversite yönetiminin sınav komisyonunda yer aldığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sözlü sınavında sıralamaya girmeyen kaç adayın Yüksekokul, Fakülte Sekreterliği kadrolarına ataması ve/veya görevlendirmesi yapılmıştır? Yapılmışsa gerekçesi nedir? İdarenin takdiri ile sekreter kadrolarına kaç kişinin ataması yapılıp; daha sonra hukukun çevresi dolaşılarak tenzil-i rütbe ile alt kadro olan ama sınavla atanabilecek olan şube müdürü kadrolarına ataması gerçekleşmiştir? Biz bunların yanıtlarını öğrenmek istiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Sayıştay 4. Dairesi’nin son yayımladığı kararında üniversitelerde personelin özellikle yüksekokul sekreteri yapılarak daha sonra şube müdürü kadrolarına atanmasına dikkat çekilmiş, yapılan bu atamalar kamu zararı sayılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol