birgün

14° AÇIK

Kilis Valisi: Kilis'te yaşayan Suriyeli sayısı, Türk sayısından fazla değil

Kilis Valisi Recep Soytürk, kentte 91 bin civarında Suriyeli bulunduğunu belirterek, "Kilis'te Suriyeli nüfusunun Türk nüfusunu geçtiği" iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

GÜNCEL 12.06.2022 20:43
Kilis Valisi: Kilis'te yaşayan Suriyeli sayısı, Türk sayısından fazla değil
Abone Ol google-news

Kilis Valisi Recep Soytürk, Kilis Valiliği'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Son dönemde belirli çevrelerce özellikle sosyal medyada 'Kilis'te yaşayan Suriyeli sayısının Türk nüfusundan çok daha fazla olduğu' yönünde birtakım gerçeği yansıtmayan iddialarda bulunulmaktadır." dedi.

Bu iddialar üzerine açıklama yapma ihtiyacı duyduklarını vurgulayan Soytürk, şunları kaydetti:

"Bilindiği üzere Kilis'imizin nüfusu 145 bin 826'dır. Kilis'te yaşayan Suriye kökenli geçici koruma kimliği olan kişilerin sayısı ise 109 bin 667'dir. Geçici koruma kimliğine sahip ama son 2 yıldan beri pasif duruma düşen kişi sayısı 18 bin 504'tür. Dolayısıyla fiilen Kilis'te yaşayanların sayısı 91 bin civarındadır. Bu iki rakamı topladığımızda Kilis'te yaşayanların sayısı 237 bindir. 237 binin 91 bine oranı ise yaklaşık yüzde 38,5 gibidir. Dolayısıyla iddia edildiği gibi Kilis'te yaşayan Suriyeli sayısı Türk nüfusundan fazla değildir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol