birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 10.01.2020 08:27

Kilyos açıklarında balıkçı teknesiyle tanker çarpıştı: 3 kişi kayıp

İstanbul Valiliği Kilyos'taki tekne kazasıyla ilgili, "Kayıp 3 kişiyi arama çalışmalarına yarın sabah devam edilmek üzere ara verildi, yüzde yapılan arama faaliyetleri sürdürülmektedir" açıklamasını yaptı.

Kilyos açıklarında balıkçı teknesiyle tanker çarpıştı: 3 kişi kayıp

İstanbul Kilyos açıklarında balıkçı teknesi ile bir tanker çarpıştı. Balıkçı teknesinde bulunan 6 kişiden üçü kurtarıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, arama kurtarma faaliyetlerini desteklemek üzere TCG Alemdar Kurtarma Gemisi ile ROV cihazı ve dalış timi görevlendirildi. Batan teknede kaybolan 3 kişinin yeri TCG Alemdar gemisi tarafından saat 13.00 sularında tespit edildi. Arama çalışmalarına saat 20:00 sularında yarına kadar ara verildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamada, saat 06.30'da İstanbul Boğazı'nın kuzeybatısı 5 mil mesafesinde Rusya'dan İzmir'e giden Rus bayraklı bir tanker ile Türk bayraklı trol teknesinin çarpıştığı belirtildi.

Kazada teknenin battığı, 3 kişinin bölgede bulunan balıkçılar tarafından kurtarıldığı ihbarının alınması üzerine olay yerine sahil güvenlik botu ve bir sahil güvenlik helikopterinin görevlendirildiği kaydedilen açıklamada, "Kayıp olduğu değerlendirilen 3 şahsın bulunması maksadıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait botun da iştirak ettiği kurtarma faaliyetlerine devam edilmektedir." ifadeleri kullanıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada "İstanbul Kilyos açıklarında bu sabah saat 06.35 sıralarında Rus bayraklı GLARD 2 isimli tanker gemisi ile Türk bayraklı Dursun Ali Coşkun isimli balıkçı gemisi çarpışmış; çarpışmadan dolayı Türk bayraklı balıkçı gemisi batmıştır. Gemide bulunan 6 vatandaşımızın 3'ü balıkçılar tarafından kurtarılmış, diğer 3 vatandaşımız için arama ve kurtarma çalışmaları Kıyı Emniyeti ve Sahil Güvenlik ekipleri tarafından sürdürülmektedir" ifadelerini kullandı.

KURTARILAN 3 KİŞİ KIYIYA GETİRİLDİ

Batan tekneden kurtarılan 3 balıkçı kıyıya getirildi. Kıyıya getirilen balıkçılar ambulansta tedavi altına alındı.

kilyos-aciklarinda-balikci-teknesiyle-tanker-carpisti-3-kisi-kayip-673274-1.

77 METRE DERİNDE

Kazayla ilgili olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada ise 'Gemi kazasıyla ilgili İstanbul Türkeli 5 mil kuzeyinde ticari gemi ile trol teknesinin çarpışması kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı TCG Alemdar Gemisi ivedilikle bölgeye intikal etmiştir. TCG Alemdar gemisinde özel ihtisaslı personel ve gelişmiş su altı arama cihazları ile yapılan aramada batan tekne 77 metre derinlikte tespit edilmiş, personeline yönelik kurtarma faaliyetleri devam etmektedir' denildi.

ARAMA ÇALIŞMALARINA ARA VERİLDİ

İstanbul Valiliği Kilyos'taki tekne kazasıyla ilgili, "Kayıp 3 kişiyi arama çalışmalarına yarın sabah devam edilmek üzere ara verildi, yüzde yapılan arama faaliyetleri sürdürülmektedir" açıklamasını yaptı.

KAZAYI GÖREN KAPTAN O ANLARI ANLATTI

Rus bayraklı tankerle çarpıştıktan sonra batan balıkçı teknesiyle birlikte denize açılan ve kazayı gören kaptan Sefer Şahin o anları anlattı. Kazaya karışan tekneyle birlikte denize açılan teknelerden birinin kaptanı Şahin, "Tekneler açığa, balığa çıkıyorlardı. Yukarıdan bir Rus gemisi Kilyos'a doğru iniyordu. Herhalde demire iniyordu. O anda balıkçı teknesiyle çarpışma meydana geldi. 5-10 dakika sürmedi tekne battı. 3 kişiyi yan taraftaki arkadaşlar, yan tekne aldı. Geri kalan 3 kişi kayıp ama tahmin ediyorum kamaranın içinde kaldılar. Aranıyorlar ama teknenin içinde kaldılar. Dalgıç ekipleri bekleniyor." Denizde kaybolan 3 balıkçının yakınlarının ise Kilyos sahilinde bekleyişi sürüyor.

Batan balıkçı teknesindeki 3 mürettebatın kurtarılma anları güvenlik kamerasına yansıdı. Kazazedelerin yardımına koşan balıkçılar, tankerdekilerin yardım için herhangi bir şey yapmadıklarını iddia etti.

kilyos-aciklarinda-balikci-teknesiyle-tanker-carpisti-3-kisi-kayip-673471-1.

Kilyos'un 6 mil açıklarında 06.35 sıralarında meydana gelen kazada, Rus bayraklı Glard 2 adlı tanker ile Türk bayraklı Coşkun Ali Demir adlı balıkçı teknesi çarpıştı. Geminin ortadan çarpmasının ardından alabora olan tekne 3 kişiyle birlikte batarken, 3 mürettebat da o esnada kaza yerinden geçen Mahmut Sefa adlı balıkçı teknesi çalışanlarınca kurtarıldı. Kurtarma Mahmut Sefa adlı teknenin güvenlik kameralarına anbean yansıdı. Görüntülerde, teknenin battığını gören Mahmut Sefa adlı teknenin personeli önce can simidini alıyor. Tekne alabora olmuş diğer teknenin yanına yanaştırılarak pervaneye tutunmuş 3 kişi kurtarılıyor. Daha sonra batan teknedekilerin yakınları, bir başka tekne ile yanaşarak kazazedeleri alıyor. Kazazedeler yakınlarına sarılıyor. Bir süre sonra kaza yerine ulaşan Sahil Güvenlik ekipleri kazazedeleri , Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığı Limanı'na götürmek için bota alıyor.

3 KİŞİ PERVANEYE TUTUNMUŞ BAĞIRIYORDU

Alabora olan balıkçı teknesinin pervanesine tutunarak yardım isteyen kazazedeleri fark ederek yardıma koşan Mahmut Sefa adlı teknenin mürettebatlarından Mustafa Demir, kendilerinin de balık avlamak için denize açıldıklarını belirterek "Biz seyir halinde gidiyorduk. Babam dümendeydi, olayı gördüğü anda yavaşladı. Baktığımda tekne alabora olmuştu. 3 kişi bağırıyordu. Tekne alabora olunca pervane üste çıktığı için pervaneden tutuyorlardı. Biz yanaştık, önce can simidini atmaya çalıştık. Babam, güçleri kalmadığı için düşebilir korkusuyla 'tekneyi yanaştırayım, öyle alalım' dedi. Tekneyi yanaştırdık. Acele etmeden hepsini tek tek, yavaş yavaş aldık.

Üçünü de aldık içeri. Bir tanesinin gücü, kuvveti gitmişti. Ötekiler çok iyiydi. Gücü giden 15-20 dakika yerde yattı. Üstünü başını çıkarttık, bizde olan çamaşırlardan verdik. Biz teknedekileri aldık 1 bilemedin 1.5 dakika sonra tekne sulara gömüldü. Kurtardıklarımızdan biri ağlıyordu; 'gemi bizi görmedi' diyordu" diye konuştu.

TANKERDEKİLER KAZAZEDELERE YARDIM ETMEDİ

Teknenin bir başka personeli Mustafa Yılmaz ise kendilerinden başka kimsenin yardım etmediğini belirterek "Gemi balıkçı teknesine vurmuş. Ortadan vurduğu gibi tekneyi epey sürüklemiş, tekne alabora olmuş. Kaptanımız fark ettiğinde bizi bilgilendirdi. Aşağıdan çıktığımız gibi adamlara hemen halat atmaya çalıştık. Ters dönen kayığın pervane kısmına tutunmuşlardı. Kaptan tekneye sıfır yanaştı. Adamları aldık, 1.5 dakika sonra tekne battı, gözlerden kayboldu. Suyun üstüne baktık, kimseyi göremeyince adamları içeri aldık. Adamlarla ilgilenmeye başladık, ilk yardım müdahalesi yapmaya çalıştık. Üstlerindeki ıslak elbiseleri çıkarttık, yorgan sardık. Anons geçtik sahil güvenliğe. Çarpan gemidekiler, 4-5 tayfa seyrediyorlardı olayı, net halde görüyorlardı. Tekne dönmüş, adamlar orada yaşam mücadelesi veriyorlardı, herhangi bir müdahalede bulunmuyorlardı. Adamlarla biraz münakaşa yaşadık ama adamlar Türkçe bilmediği için bir şey olmadı" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız