Tarım ve Orman Bakanlığı, salmonella bakterisi riskine karşı Kinder ürünlerine analiz zorunluluğu getirdi.

Kinder ürünlerinde 'salmonella' şüphesi: Bakanlık analiz zorunluluğu getirildi

Beş yaşın altındaki çocuklarda, 65 yaşın üstündeki insanlarda ve bağışıklığı baskılananlarda ağır enfeksiyonlara yol açan salmonella bakterisinin Kinder ürünlerinde görülmesine karşı Tarım ve Orman Bakanlığı ürünlere analiz zorunluluğu getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kinder ürünlerinin dağıtım yerlerine bir yazı gönderdi. Yazıda salmonella virüsünün dünya genelinde görüldüğü ifade edildi.

Bakanlığın dağıtım yerlerine gönderdiği yazıda şunlar kaydedildi:

“Avrupa Birliği Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Bildirimi (RASFF) ve INFOSAN’dan alınan bildirimlerde dünya genelinde Salmonella Typhimurium salgını yaşandığı, salgın kaynağının Kinder markalı çikolatalı ürünleri olduğu, riskli ürünler ve parti numaralarının toplatıldığı hakkında ülkemiz bilgilendirilmektedir. Alınan bildirimlerde belirtilen riskli ürünler parti numarası ile birlikte resmi kontrollerin gerçekleştirilmesi amacıyla tarafınıza iletilmektedir.

Ayrıca, salgının ülkemizde sıçramasının önlenmesi amacıyla; ikinci bir talimata kadar, menşe ayrımı yapılmaksızın Kinder markalı ürünlerin (Kinder Sürpriz Yumurta, Kinder Mini Eggs, Kinder Schokobons, Uovo Maxi, Kinder Mix, Kinder Circus, Kinder Happy Moments, Mix Cross Cat Kinder, Mixed Patisserie PRA, vs.) ithalatında yüzde 100 Salmonella analizi yapılmasına karar verilmiştir.”