birgün

22° AÇIK

Kira davalarına arabuluculuk şartı geliyor

Ev sahipleri ile kiracılar arasında açılan davalara arabulucu şartı getiriliyor. Taraflar, dava açmadan önce arabulucuya başvuracak. Burada anlaşma sağlanamazsa mahkeme yoluna gidilecek. Arabulucuya başvurmadan doğrudan mahkemeye dava açılması halinde ise davalar reddedilecek.

EKONOMİ 09.08.2022 10:03
Kira davalarına arabuluculuk şartı geliyor Fotoğraf: Pixabay
Abone Ol google-news

Kira ihtilaflarıyla ilgili açılan davalara arabulucu şartı getiriliyor. Taraflar, dava açmadan önce arabulucuya gidecek, burada çözüme ulaşılamazsa dava süreci başlayacak.

Son zamanlarda fahiş bir şekilde artan kiralar, beraberinde kiracı-ev sahipleri arasında hukuki sorunları da getirdi. Kira fiyatlarında yaşanan ciddi artışın önüne geçmek için Türk Borçlar Kanunu’nda geçici olarak değişiklik yapıldı. Ev kiralarının TÜFE oranına göre belirlenmesi uygulamasına 1 yıllığına ara verildi. 1 Temmuz 2023’e kadar kiraya yapılacak zam oranı yüzde 25’le sınırlandırıldı. Ancak bu çözüm ihtilafların önüne tam olarak geçemedi.

TAHLİYE DAVALARI

Yasal düzenlemeye karşı çareyi mevcut kiracıyı çıkarıp evini yüksekten kiraya vermekte bulan ev sahipleri, fahiş fiyatla kiraladıkları yeni kiracılardan tahsilatta zorlandığı için tahliye davaları yoluna gitti. Buna yüzde 25 artış sınırının ihlali nedeniyle eski kiracıların davaları da eklenince sulh hukuk mahkemelerinin yükünün arttığı belirtiliyor.

Yenişafak'ın aktardığına göre, Adalet Bakanlığı, bu davaların ardından harekete geçerek kira uyuşmazlıklarında zorunlu arabuluculuk uygulamasını başlatacak. Taraflar, dava açmadan önce arabulucuya başvuracak. Burada anlaşma sağlanamazsa mahkeme yoluna gidilecek.

Arabulucuya başvurmadan doğrudan mahkemeye dava açılması halinde ise bu davalar reddedilecek. Eylül ya da ekim gibi hayata geçirilmesi planlanan uygulamanın, mahkemelerdeki iş yükünün azaltılması amacıyla hayata geçirileceği belirtiliyor. Ayrıca, uzun süren mahkeme süreçleri de böylece sona erdirilecek.

"1 AYDA SONUÇLANIR"

Avukat Fırat Bilici, “Kira ilişkilerinde arabuluculuk sisteminin etkili bir şekilde uygulanabileceği kanaatindeyim. En az 6 ay ile 1 yıl arasında süren tahliye davaları 1 ay gibi bir sürede sonuçlandırılabilecektir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol