birgün

8° AÇIK

Kiracıların yarısının kira artışı, ücret artışını geçti

Ipsos Araştırma’nın hazırladığı Antikriz Raporu’na göre kiracıların resmi oranın üzerinde kira artış talebiyle karşılaşan kiracıların yüzde 73’ü, talebi kabul etmek zorunda kalmış. Kiracıların yüzde 51’i kiralarındaki fiyat artışının gelirlerindeki artıştan daha yüksek olduğunu söylüyor.

EKONOMİ 14.06.2022 12:27
Kiracıların yarısının kira artışı, ücret artışını geçti
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Ipsos tarafından gerçekleştirilen Antikriz Raporu’ndan derlenen verilerle bu hafta; emlak piyasası mercek altında alındı.

Araştırmaya katılan kişilerin %36’sı kendi evlerinde oturduğunu belirtirken, kiracı olarak oturduğunu söyleyenlerin oranı %33. Kirada oturan bireylerin %69’u oturdukları eve son 5 sene içinde taşındığını belirtilen, %31 5 seneden daha uzun süredir oturdukları evde kiracı olduğunu söyledi.

Kiracıların %86’sı taşınmak durumunda kalsalar aynı semtte ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun bir ev bulamayacakları görüşünde. Bu konuda zorlamayacağını düşünenlerin oranı sadece %14.

Devletin açıkladığı enflasyon oranında kira artış oranlarına rağmen ev sahiplerinin %35’i kiracılarından bu oranın üzerinde bir artış talebinde bulunmuş. Bu oran kontrat güncellemesi zamanı gelenler nezdinde %51. Ve resmi kira artışı üzerinde bir taleple karşılaşan kiracıların da %73’ü bu oranı kabul etmek zorunda kalmış.

kiracilarin-yarisinin-kira-artisi-ucret-artisini-gecti-1028325-1.

kiracilarin-yarisinin-kira-artisi-ucret-artisini-gecti-1028329-1.

Kiracıların %51’inin son bir sene içinde kiralarına yapılan artış gelirlerindeki artıştan daha yüksek. Gelirlerindeki artışın kira artışından daha yüksek olduğunu söyleyenlerin oranı ise sadece %14. Her 10 kiracıdan 4’ü ise kira ve gelirlerindeki artışın aynı oranda olduğunu söylüyor.

kiracilarin-yarisinin-kira-artisi-ucret-artisini-gecti-1028330-1.

Ipsos Türkiye CEO’su Sidar GEDİK verilerle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu; “Yüksek enflasyon, hayat pahalılığı tüketim tercihlerinde doğal değişimler yaratıyor. Son dönemde gerek konut fiyatlarındaki, gerekse kira bedellerindeki artışlar dikkat çekici. 1-10 Haziran tarihleri arasında konuya dair bir araştırma yaptık. Araştırmamızın katılımcılarının üçte biri kiracı olduğunu belirttiler. Her on kiracıdan üçü, beş yıldan eski kiracı. Her iki kiracıdan birinin ödediği kiradaki artış gelirindeki artıştan fazla. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen resmi oranın üzerinde kira artış talebi ile karşılaşan kiracıların dörtte üçü bunu kabul ediyor. Temel nedenlerden biri ise her on kiracıdan dokuzunun taşınmak zorunda kalsa mevcutta oturduğu semtte bütçesine göre başka bir kiralık ev bulamayacağını düşünmesi.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol