birgün

1° PARÇALI BULUTLU

Kiralık evde ‘açık artırma’ modeli devrede!

Kiralamada, ev sahipleri ve emlak ofislerinin açık artırma modeline geçtikleri görülüyor. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kiracıların bu durumları tespit ettikleri durumda Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüklerine şikayet etmeleri gerektiğini söyledi.

EKONOMİ 23.01.2023 15:16
Kiralık evde ‘açık artırma’ modeli devrede!
Abone Ol google-news

İstanbul'da bazı ev sahipleri ve emlakçıların açık artırma usulü kiralama sistemine başladığı belirtildi.

Bloomberg HT’den Cemre Nur Karaca’nın haberine göre, ev sahipleri evi kiralamak isteyenlere “İlandaki fiyattan daha yüksek fiyatı veren var” deyip fiyatı yukarıya çekerken en yüksek fiyatı verene evi kiralıyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Çok yaygın olmamakla birlikte bize de bu konuda şikayetler geliyor. Ev sahipleri ve bazı emlak ofisleri kiracılar arasında rekabeti kızıştırmak için bu sisteme gidiyor. Aslında bir pazarlık usulü gibi uygulanıyor. Serbest piyasada her ürün için bir pazarlık yapılır. Ancak bu durumu kötüye kullanan ve haksız yere fahiş fiyat uygulayan kişileri de şikayet etmek gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Aşa, “Kiracıyı mağdur eden fahiş fiyat artışı olduğu an cezai uygulama yapılır. Fırsatçılık ve fahiş fiyat cezası uygulanabilir. Kötü niyetle yapılıyorsa, manipülasyon varsa bunların cezası var. Kiralamak isteyenlerin tespit ve şikayet etmeleri gerekiyor. Usulsüzlük durumunda şikayetler Ticaret Bakanlığı'nın il müdürlüklerine iletilebilir” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol