birgün

21° AÇIK

Kiraz Festivali 49’uncu kez düzenlendi

Kemalpaşa Belediyesi’nin pandemi nedeniyle iki yıldır gerçekleştiremediği, Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali’nin 49’ncusu coşkuyla gerçekleşti.

BİRGÜN EGE 17.06.2022 14:52
Kiraz Festivali 49’uncu kez düzenlendi
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Kemalpaşa Belediyesi’nin pandemi nedeniyle iki yıldır gerçekleştiremediği, Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali’nin 49’ncusu tamamlandı. 12 Haziran pazar akşamı saat 20.00’de gerçekleştirilen açılış konuşmaları ile başlayan festival Haluk Levent konseri ile sona erdi.

Kemalpaşa Rekreasyon Alanı’nda beş gün boyunca devam eden festival coşkusunun ilk gününde Kemalpaşa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve Özcan Türe sahne aldı. Festivalde gün boyu; şişme oyun alanları, animasyon gösterileri, çocuk yüz boyama etkinlikleri, kitap sergileri, yazar ve şairler, el sanatları, takı sergileri ve satış stantları yurttaşların keyifli ve dopdolu bir gün geçirmesini sağladı. Beş gün süren ve sunuculuğunu Hakan Doğanay’ın üstlendiği festivalin ikinci gününde, Cihan Çakan ve Yasemin Acar şarkılarını seslendirdi.

Yılmaz Demirtaş ve Koray Avcı’nın sahne aldığı 3’üncü gün etkinliklerinde on binlerce Kemalpaşalı alanı hıncahınç doldururken, sevilen sanatçı Koray Avcı seslendirdiği şarkılar ve finalde İzmir Marşı ile vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı. Festivalin 4’üncü gününde sahne alan rap grubu Tolga ve Mafi’nin ardından Moli grubunun seslendirdiği Karadeniz türkülerine Kemalpaşalılar halaylar ve horonlarla eşlik etti.

Festivalin final gününde gerçekleştirilen en iyi kiraz üreticisi yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı takdim ederken, Düşeş ve Haluk Levent konserinde alan doldu.

HALUK LEVENT’TEN KARAKAYALI’YA TEŞEKKÜR

Son dönemde sanatçı kimliğinin dışında yardımsever ve toplumcu duruşuyla milyonların sevgisini kazanan ünlü sanatçı Haluk Levent ilk kez bir belediyeye ücretsiz konser verdiğini belirterek, “Sayın belediye başkanımız ilçe sınırları içinde bulunan Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’na tüm imkanları ile destek veriyor. Yüzücü boğamız Ferdinand’a çok iyi bakıyor. Bu sebeple bende böyle bir jest yapmak istedim. Kendisine sizlerin önünde teşekkür ediyorum” dedi.

'ÇOK RENKLİ, ÇOK SESLİ BİR FESTİVAL GEÇİRDİK'

Beş gün süren festivali değerlendiren Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştiremediğimiz 49’uncu Geleneksel Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali’ni Rekreasyon Alanı’nda yapmış olduğumuz etkinlikler ve konserler ile büyük bir heyecan ve coşkuyla yaşadık. İlçemiz için çok değerli olan Türkiye'nin en kaliteli kuzey yarımkürede ilk hasat edilen, coğrafi işaretli Kemalpaşa Kirazı'nın tanıtımı açısından ilçemize ve ilçe tarımına fırsatlar sunan festival 1936 yılından bu yana her mayıs sonu, haziran başı düzenleniyor. Bu güzel geleneğin bir parçası olmaktan her zaman mutluluk duyuyorum. Anadolu’nun adeta bir mozaiği olan ilçemizde, çok renkli, çok sesli bir festival geçirdik” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol