birgün

24° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 29.06.2020 12:36

Kirazlıyayla'da başlatılan keşif çalışmasına köylüler adına kimse alınmadı

Bursa’da Meyra Madencilik tarafından yapımına başlanan flotasyon ve atık tesisi için bilirkişi incelemesine yönelik başlatılan keşif çalışmasına, köylüler adına kimse alınmadı. Yöre halkı duruma tepki gösterdi

Kirazlıyayla'da başlatılan keşif çalışmasına köylüler adına kimse alınmadı

GÖKAY BAŞCAN

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla Köyü’nde yapımına başlanan flotasyon ve atık tesisi için bugün bölgeye gelen bilirkişi heyetinin keşif çalışmasına köylülerden ve köylüler adına davacı olan Kirazlıyayla Derneği’nden kimse alınmadı.

Sadece avukatların dahil edildiği keşif çalışmasına, Bursa Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Eralp Atabek de alınmadı. Atabek ve yöre halkı yaşanan duruma tepki gösterdi. Tepkiler sonucu yaşanan tartışmanın ardından, Atabek keşif çalışmasına katıldı.

İnceleme öncesi yöre halkı tarafından yapılan ortak açıklamada ise, “Heyetin doğru tespitlerde bulunmasını bekliyoruz. Tesisin köye vereceği zarar kaçınılmaz” ifadeleri yer aldı.

kirazliyayla-da-baslatilan-kesif-calismasina-koyluler-adina-kimse-alinmadi-750235-1.

NE OLMUŞTU?

Toprağını savunan Kirazlıyayla köylüleri Bursa’nın Yenişehir ilçesinde yer alan köyde yapımına başlanan flotasyon ve atık tesisi tesisin yapımına karşı aylardır direnişini devam ettiriuor. Birçok özel ‘yasak’la karşı karşıya kalan köylüler, kendi arazilerine gitmekte ve hayvanlarını otlatmakta zorluk çekiyor. Madenci şirket ise jandarma eşliğinde tesisin yapımını sürdürüyor.

Son olarak şirket yetkililerin tesisteki atığı, köylülerin hayvanlarını ve tarlalarını suladığı göle dökmesi üzerine tartışma çıkmıştı. Derelerin kirlenmesine tepki gösteren köylüler, şirket çalışanlarının şikâyeti üzerine gözaltına alınmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol