birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 29.06.2020 09:50

Kirazlıyayla’da söz bilirkişilerde

Bursa’da Meyra Madencilik tarafından yapımına başlanan flotasyon ve atık tesisinde bilirkişi incelemesi yapılacak. Aylardır direnen köylüler, bilirkişilerden doğru tespitlerde bulunmasını ve tesisin yapımının durdurulmasını talep etti

Kirazlıyayla’da söz bilirkişilerde

Gökay BAŞCAN

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla Köyü’nde yapımına başlanan flotasyon ve atık tesisi için bugün bölgeye bilirkişi heyeti gelecek. İnceleme öncesi yöre halkının yaptığı açıklamada, “Heyetin doğru tespitlerde bulunmasını bekliyoruz. Tesisin köye vereceği zarar kaçınılmaz” ifadeleri yer aldı.
Meyra Madencilik tarafından yapımına başlanan tesise çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi. Hayvancılık ve tarımla uğraşan yöre halkı karara itiraz ederek dava açtı. Bursa İdare 1. Mahkemesi bölgede bilirkişi incelemesine karar verdi. Bursa ili sınırları içerisinde görev yapan bilirkişilerden oluşan heyete madenci şirket, heyetin Bursa dışından olması gerektiği iddia ederek itiraz etti. Mahkeme ise şirketin talebini reddederek heyetin bölgede inceleme yapmasına karar verdi.

ZEHİR TÜM OVAYA YAYILIR

Kirazlıyayla köylülerinin ve Yenişehir halkının kurduğu Yenişehir Çevre Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Köyün dibinde böyle bir tesisin olamayacağı apaçık ortada. İnsanlar şu anda bile göletlerine sularına tarlalarına ulaşamaz oldular. Kirazlıyayla, ovaya göre çok daha fazla yağış alan kuzey yamaçlarında kurulu bir köy. Son yaşanan sel felaketleri bize gösterdi ki 20 dakikalık bir yağış bile büyük bir felakete sebep olabiliyor. Bölge de bulunan Sarıyar Deresi ve onu besleyen kollarda firmanın yapacağı atık barajı içerisinde kalıyor. Böyle bir taşkın Kirazlıyayla’da gerçekleşirse baraj içindeki zehirli kimyasallar Sarıyar Deresi üzerinden tüm ovaya yayılır. Tesisin yapımı durdurulmalı ve proje iptal edilmelidir” denildi.


ŞİRKET YASAL SÜRECİ BEKLEMİYOR

Köylüleri ziyaret eden CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Yasal süreç bitmeden, firma, maden ayrıştırma havuzları kurmuş bile. Köyün yanı başında suyu, toprağı, ormanı, insanların yaşam alanlarını tahrip etmek için her şey hazır. Pazartesi tarafsız bilirkişiler inceleme yapacak. Umarım köylülerin feryadı duyulur” dedi.

***

kirazliyayla-da-soz-bilirkisilerde-750066-1.

NE OLMUŞTU?

Toprağını savunan köylüler tesisin yapımına karşı aylardır direnişini sürdürüyor. Bir çok özel ‘yasak’la karşı karşıya kalan köylüler, kendi arazilerine gitmekte ve hayvanlarını otlatmakta zorluk çekiyor. Madenci şirket ise jandarma eşliğinde tesisin yapımını sürdürüyor.

Son olarak şirket yetkililerin tesisteki atığı, köylülerin hayvanlarını ve tarlalarını suladığı göle dökmesi üzerine tartışma çıkmıştı. Derelerin kirlenmesine tepki gösteren köylüler, şirket çalışanlarının şikâyeti üzerine gözaltına alınmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol