birgün

25° AZ BULUTLU

GÜNCEL 30.05.2020 08:00

Kirazlıyayla kadınları dozerlere karşı

Kirazlıyayla’da yaşayan kadınlar, yapılmak istenen tesise karşı mücadelenin en ön saflarında yer alıyor

Kirazlıyayla kadınları dozerlere karşı

Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde Meyra Madencilik tarafından yapılmak istenen tesise karşı köylülerin mücdaelesi sürüyor. Flotasyon (tesisine cevher zenginleştirme) karşı haftalardır tüm itirazlar sürerken şirket, dün sabah yol yapımına başladı.

Mücadelenin en önünde yürüyen köylü kadınlar dozerleri durdurmak için yollara döküldü. Doğalarını ve yaşamlarını kurtarmak için mücadele eden köylüler jandarmanın müdahelesiyle karşılaştı. Köylüler, yolun heyelan bölgesi olan yere yapıldığını vurguladı.

Yenişehir Çevre Platformu (YEÇEP), mücadeleye devam edeceklerini vurguladı:

“Yenişehir Ovası ve İznik Gölüne zarar verecek bu projeden vazgeçilmesini istiyoruz. Tarım alanlarımızı, meramızı, ormanlarımızı işgal eden bu firmayı Kirazlıyayla ve Yenişehir halkı olarak istemiyoruz. Özel bir şirket para kazanacak diye huzur içinde yaşayan insanların köyü ne hale geldi. İnsanı insanın karşısına koydunuz. İnsanların mezarının dibine fabrika olur mu? Derelerinin üzerine atık barajı olur mu?”

kirazliyayla-kadinlari-dozerlere-karsi-737546-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız