birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Kırıkkale'de 7 siyasi partiden belediyeye tepki: Kent Ormanı mezarlık alanı olamaz

Kırıkkale Belediyesi tarafından yapımına başlanan yeni mezarlık alanı için kent genelinde bulunan 7 parti ortak basın açıklaması yaptı. 'Kent Ormanı Mezarlık Alanı olamaz, olmamalı’ başlıklı açıklama yapan il başkanları, Kırıkkale Belediyesi’ni eleştirdi. Açıklamada, "Orman vasfını koruması ve daha ileriye taşınması gereken bir alanda mezarlık olarak yapılan plan değişikliğinin sebebi anlaşılamamıştır" denildi.

YEŞİL BİRGÜN 15.12.2021 18:12
Kırıkkale'de 7 siyasi partiden belediyeye tepki: Kent Ormanı mezarlık alanı olamaz
Abone Ol google-news

Kırıkkale Belediyesi tarafından yapımına başlanan yeni mezarlık alanı olarak Kent Ormanı'nın seçilmesine yedi il başkanı yepki gösterdi. Açıklamada, "Mezarlık ihtiyacımız vardır, ancak seçilen bölge tereddütsüz yanlıştır. Belediye yetkilileri söz konusu “yer seçimini” yaparken hangi kriterleri dikkate alarak Kent Ormanı'nın mezarlık alanına dönüştürülmesi kararını almıştır, hangi şehircilik ilke ve esasları doğrultusunda böylesi bir doğal alanın yapı yoğunluklu bir alana dönüştürülmesinde bir beis görmemiştir, açıklamalıdırlar" denildi.

CHP İl Başkanı Onur Yüksel Bozdağ, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İl Başkanı İsmail Oğuz Karakuş, Gelecek Partisi İl Başkanı Murat Korkmaz, Genç Parti İl Başkanı Duran Yıldız, İYİ Parti İl Başkanı Bülent Şükrü Altınışık, Saadet Partisi İl Başkanı Veysel Kutluca ve Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Arif Erdal ortak bir açıklama yaptı.

"ŞAŞIRTICI VE ÜZÜCÜ"

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şehrimizin ender değerlerinden biri olan ve halkımızın doğa ile buluşmak, ağaçlık alanlarda hafta sonu dinlenme ve birlikte tatil yapma keyfini sürdürdüklerini yakinen bildiğimiz ve tüm halkımızın Kent Ormanı olarak bildiği alanın şimdi mezarlık alanı olarak planlanıyor olmasıdır. Bu tasarruf son derece yanlış ve kentin kentsel servis alanları ile uyumu açısından da son derece hatalıdır. Çünkü Kent Ormanı olarak söz konusu alanın yıllar önce kullanıma açılmasının sebebi; üzerindeki bitki varlığının orman vasfı kazanma yolunda kat ettiği merhalenin ciddi aşama kaydettiği bir alan olmasıdır. Yıllarca göreve gelen tüm yerel yöneticilerin en önemli işi, bu alanda gerçekten bir ormanlık alan oluşmasını sağlayacak olan planlamayı ve ağaçlandırma programını yapmış olmasıdır. Ancak geçtiğimiz haftalarda Belediye Başkanlığı tarafından yapılan Kent Ormanı'nın Mezarlık Alanı Olarak plan değişikliği açıklaması şaşırtıcı ve üzücüdür.

Kentimiz Karacalı mevkiinde bulunan Kent Ormanı Yeni Mezar Projesi kamuoyu ile paylaşılmış ve Yeni Mezar Projesi’nin yapılmak üzere seçilmiş alan hepimizi derinden üzmüştür. Orman vasfını koruması ve daha ileriye taşınması gereken bir alanda mezarlık olarak yapılan plan değişikliğinin sebebi anlaşılamamıştır.

Etkin bir mezarlık alanının kullanım ve düzenlenmesinin planlanmasında mezarlık sahalarında bulunması gereken otopark, idari binalar, doktorluk, cami, gasil hane, dini personel için hizmet binaları ve çiçekçi, demirci, taşçı gibi kullanımlar için ayrılmış alanlar ile ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması açısından da yapılacak olan birden fazla giriş, ziyaretçi yolları vb. yapısal uygulamalar zorunludur ve bugün orman vasfını korumak adına büyük bir çaba içerisinde olduğumuz Kent Ormanı için saydığımız yapı yoğunlukları, ciddi bir bozulma ve telafisi mümkün olmayan zararlar getirecektir.

Dolayısıyla, Belediye Başkanlığı tarafından yapılan söz konusu mezarlık projesi bir yandan da ciddi yapı işleri gerektireceğinden Kent Ormanı olarak bilinen alanın içerisine planlanan proje şehrimizin geleceği ve doğa tahribatı açısından ciddi sakıncalar içermektedir.

Yerinde yapılan tespit çalışmalarında mezarlık yapım işlerinin başladığını ve daha başlangıçta bile ağaçlık alanlarımıza yapılan müdahalelerle onlarca ağacımızın yok edildiği görülmüştür.

"ŞU ANDA BİLE VERİLEN ZARAR ORTADA"

- Alanın geçmiş tarihli uydu görüntüleri ve sahayı incelediğimizde, şu anda bile doğaya verilen zarar net bir şekilde gözler önündedir.

- Kent Ormanı’nın şehrimiz açısından potansiyeli dikkate alındığında, ilerleyen zamanlarda yürüyüş ve bisiklet alanı gibi şehrimizin sosyal alan ihtiyacını karşılayacak onlarca çalışmaların önü kapanacaktır.

- Kent Ormanı şu anda bile Doğal Gezinti Alanı konumundadır. Mezarlık ihtiyacımız vardır, ancak seçilen bölge tereddütsüz yanlıştır. Belediye yetkilileri söz konusu 'yer seçimini' yaparken hangi kriterleri dikkate alarak Kent Ormanı'nın mezarlık alanına dönüştürülmesi kararını almıştır, hangi şehircilik ilke ve esasları doğrultusunda böylesi bir doğal alanın yapı yoğunluklu bir alana dönüştürülmesinde bir beis görmemiştir, açıklamalıdırlar.

İklim Krizi ile mücadele kapsamında her noktada acil önlemler alması gereken ülkemizin, Kırıkkale ilimizin güzide Kent Ormanının mezarlık olması kabul edilemez. Oksijen deposu olan ormanlarımızın genişlemesi, herhangi bir plan, projeye kurban edilmemesi ve en önemlisi yutak alanlarımızın arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalı ve korunmalıdır. Karbondioksiti atmosferden yutarak depolayan doğal unsur ormanlarımızdır. Temiz bir hava ve kaliteli bir yaşam için ormanlarımıza özen göstermeliyiz.

Bu ve benzeri durumlarda sağlıklı kararlar alınabilmesi için İhtisas Komisyonlarının kurulması gerekmektedir. Mezarlık alanı yer seçimi yanlıştır. Kent Ormanı orman olarak kalmalı, mezarlık alanı ise bitki varlığı açısından daha bakir bir alanda tesis edilerek yeni bir yeşil alan sistemi olarak Kırıkkale’ye kazandırılmalıdır. Belediyenin asli görevi budur. Bir yeşil alan yok edilerek yeni bir alan kuramazsınız. Bu kente karşı işlenen bir suç olarak tarihe yazılır.” (ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun