birgün

20° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 30.06.2021 14:36

Kırım açıklarındaki Rusya-İngiltere gerilimde ABD parmağı

Rusya Devlet Başkanı Putin, İngiltere ile yaşanan gerilimde, İngiliz gemisinin bir Amerikan savaş uçağı ile senkronize hareket ettiğini iddia etti.

Kırım açıklarındaki Rusya-İngiltere gerilimde ABD parmağı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiliz gemisi Defender gemisi ile Rus askerleri arasında Kırım sularında yaşanan gerilimde ABD'nin de payı olduğunu iddia etti.

GERİLİMDEN KAZANÇLI ÇIKMAZLAR

Rusya Devlet Başkanı, "provokasyon" olarak adlandırdığı olayda, Kırım kara sularına giren İngiliz gemisi Defender'in, bir Amerikan savaş gemisi ile senkronize şekilde hareket ettiğini iddia etti. Putin, Amerikan uçağının görevinin, İngiliz gemisine verecekleri karşılığı izlemek olduğunu söyledi. Olayın, üçüncü dünya savaşını tetikleyebilecek şiddette bir gerilim olup olmadığının sorulması üzerine ise "İngiliz gemisini batırmış olsak bile bu mümkün olmazdı. Batı böyle bir gerilimden kazançlı çıkacak taraf olmayacağının farkında" şeklinde yanıt verdi.

NE OLMUŞTU?

Kırım yarım adası kara sularına giren bir İngiliz gemisi, limanda konuşlanan Rus silahlı kuvvetlerinin uyarı ateşi sonucu uzaklaşmak zorunda kalmıştı. İngiltere, Rusya'nın Kırım'ı ilhakını tanımadığı için geminin Ukrayna kara sularında gezinme hakkı ile orada bulunduğunu savunurken, Rusya tarafı olayı bilinçli bir provokasyon olarak tanımlamış, tekrar etmesi durumunda karşılık vereceklerini açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol