birgün

27° AÇIK

Kirli hesaplaşma

Gazze’deki İsrail zorbalığının yaraları sarılmaya çalışılırken ateşkes kırılgan bir yapıya sahip. Ortadoğu Uzmanı Dr. İlkim Büke Okyar, İsrail’in İslami Cihad üzerinden İran’a karşı güç gösterisi yaptığını söyledi.

DÜNYA 09.08.2022 06:30
Kirli hesaplaşma Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Dış Haberler Servisi

İsrail'in İslami Cihad Hareketi’ne ait noktaları hedef aldığı bahanesiyle bombaladığı Gazze Şeridi acılarını sarmaya çalışıyor. 15'i çocuk olmak üzere en az 44 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini 300'ü aşkın kişinin de yaralandığını saldırılar İsrail’in zorbalığını bir kez daha gösterirken Mısır’ın arabuluculuğunda pazar gecesi ilan edilen ateşkes kırılgan bir yapıya sahip. İsrail, Gazze Şeridi'ne uyguladığı ablukayı hafifletip akaryakıt tankerlerinin girişine izin verirken karşılıklı restleşmeler nedeniyle gerginlik dinmiş değil.

HEDEFE ULAŞAMADI

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale, İsrail'in kabul ettiği şartları yerine getirmemesi halinde ateşkes anlaşmasını yok sayacaklarını ve savaşa yeniden başlayacaklarını söyledi. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda amacına ulaşamadığını ifade eden Nehhale, şöyle konuştu: "İsrail eğer herhangi bir hedefini gerçekleştirmiş olsaydı İslami Cihad Hareketi’yle anlaşma sağlamaya çalışmazdı. İsrail, Birleşmiş Milletler ve Mısır aracılığıyla, ateşkesin sağlanması için elindeki tüm gücünü kullandı. Gazze ile burada bizimle ve diplomatlar aracılığıyla bu anlaşmanın sağlanması için iletişim 24 saat hiç durmadı." Nehhale, İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Bessam es-Saadi ve Halil el-Avavide'nin serbest bırakılmasını şart koştuklarını aktardı. Tel Aviv ise olası bir saldırıya karşı misliyle yanıt vereceklerini açıkladı.

İSRAİL’İN İSLAMİ CİHAD ÜZERİNDEKİ GÜÇ TESTİ

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ni vuran İsrail ve Filistinliler arasında sağlanan ateşkesin ardından 3 gün boyunca süren saldırıları Ortadoğu uzmanı akademisyen Dr. İlkim Büke Okyar, BirGün’e değerlendirdi.

Okyar, İslami Cihad’ın İran’dan destek aldığının altını çizdi. Yaşananları ‘it dalaşı’ olarak niteleyen Okyar, bu çatışmanın altında Tahran geriliminin yattığını vurguladı. İsrail’in İslami Cihad’a ait kilit noktaları hedef aldığına dikkat çeken Okyar, saldırıları bir nevi ‘güç testi’ olarak yorumladı. Okyar, “İslami Cihad’a saldıran İsrail, aslında İran’a güç gösterisinde bulundu. İran’a saldırmadı ama İran’ın ‘sağ kolu’ İslami Cihad’ı vurdu” ifadelerini kullandı. Saldırılar olurken İslami Cihad liderinin Tahran’da olmasına dikkat çeken Okyar, “Tesadüf değildi” dedi.

Dr. İlkim Büke Okyar, Ortadoğu Uzmanı AkademisyenDr. İlkim Büke Okyar, Ortadoğu Uzmanı Akademisyen

İKİ İLERİ BİR GERİ

Bölgede sağlanan ateşkesi değerlendiren Okyar, “İki ileri bir geri bir ilişki böyle de devam edecek. Ateşkes de çok klasik. Hep Mısır girer araya talepler olur vs. Ancak Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad en-Nehhale’nin dediği gibi bir durum söz konusu olamaz. İsrail zaten gücünü gösterdi. Öte yandan İsrail, tehdit oluşturacak oluşumları tolere etmeyecektir” ifadelerini kulandı.

Saldırıların yaklaşan seçimle alakalı olduğu yönündeki iddiaları da yorumlayan Okyar, “O zaman neden sadece İslami Cihad’ı vurdu? Hamas’ı neden vurmadı?” diye sordu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol