birgün

8° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 01.11.2019 12:23

Kırşehir ve Afyon UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'nda

Kırşehir ve Afyon UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'nda

UNESCO'nun Yaratıcı Şehirler Ağı'na Türkiye'den iki şehir farklı dallarda dahil oldu. Bozlak ustası Neşet Ertaş'ın memleketi olan Kırşehir müzik alanında tescillenirken lokum, sucuk, haşhaş, keşkek ile Afyon da gastronomi alanında tescillendi.

Kırşehir Belediyesi’nin müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olması için yapılan başvuru olumlu sonuçlandı. Kırşehir, müzik ağına Türkiye’den giren ilk şehir oldu.

Afyon ise Antep ve Hatay'ın ardından Türkiye'den gastronomi ağına giren üçüncü şehir oldu.

Yaratıcı Şehirler Ağı nedir?

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, yaratıcılığı kentsel gelişiminde önemli bir faktör olarak kabul eden şehirler arasında işbirliğini teşvik etmek amacıyla 2004 yılında başlatılan bir UNESCO projesidir. 2017 itibariyle ağda 72 ülkeden 180 şehir var.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız