birgün

22° PARÇALI BULUTLU

Kişiye özel ilanlar tam gaz sürüyor

Kişiye özel ilan kervanına Uşak Üniversitesi de katıldı. Üniversitenin 23 Haziran’da verdiği maliye ve iktisat bölümleri için açılan doktor öğretim üyesi ve profesör ilanlarında kişiye özel şartlar arandı.

GÜNCEL 04.07.2022 06:30
Kişiye özel ilanlar tam gaz sürüyor
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

Yükseköğretim Kurulu’nun kişiye özel ilanlara yönelik yaptırımları olmasına ve yayımladığı yönetmeliğe rağmen üniversiteler kişiye özel ilanlar vermeye devam ediyor. Kişiye özel ilan veren üniversitelere, Uşak Üniversitesi de eklendi. Üniversite’nin 23 Haziran tarihinde verdiği doktor öğretim üyesi ve proseför ilanlarında yer alan şartlar dikkat çekti.

Uşak Üniversitesi Rektörlüğü tarafından açılan ilanda, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Mali İktisat Anabilim Dalı’na bir doktor öğretim üyesi alınacağı belirtildi. İlanda aranan şartlar için şu ifadeler kullanıldı: “Doktorasını İktisat alanında yapmış olmak. Finansal erişim ve emeklilik fonları üzerine bilimsel çalışması olmak.”

Yükseköğretim Kurulu Akademik Arama’da yer alan bilgilere göre bu ilan şartlarını taşıyan yalnızca bir kişi var. Üniversitenin aynı bölümünde araştırma görevlisi olarak görev yapan E.Ş.’nin, “Finansal erişim ve emeklilik fonları arasındaki etkileşim: Avrupa Birliği geçiş ekonomilerinden elde edilen kanıtlar” ve Finansal erişim ve ekonomik büyüme: Türkiye'den kanıtlar” başlıklı iki bildirisi bulunuyor.

ŞARTLARI BİR KİŞİ KARŞILIYOR

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Uluslararası İktisat Ve İktisadi Gelişme Anabilim Dalı için açılan profesör ilanı için ise aranan şartlarda, “Doçentliğini Uluslararası İktisat alanında almış olmak. Finansal erişim alanında bilimsel çalışması olmak” denildi.

Yükseköğretim Kurulu Akademik Arama’da yer alan bilgilere göre bu şartları da yalnızca bir kişi taşıyor. Aynı bölümde doçent olarak çalışan M.H.Ö.’nün, “Finansal gelişme, finansal erişim ve birincil enerji kullanımı: Avrupa Birliği geçiş ekonomilerinden kanıtlar” başlıklı bir makalesi bulunuyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçen yıl 9 Mart'ta "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlamıştı. Yönetmelikte, "İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez" denilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol