AKP Grup Başkanı Naci Bostancı'nın kardeşi Ali Namık Bostancı, 4 yıl kayyumla yönetilen ve yaklaşık 50 milyon lira zarar eden Amasya Şeker Fabrikası’nın Genel Müdürlüğü’ne atandı.

Kıyak atama: AKP'li Bostancı'nın kardeşine şeker fabrikasında genel müdürlük

4 yıl kayyumla yönetilen ve 50 milyon lira zarar eden Amasya Şeker Fabrikası'nın başına tanıdık isim getirildi.

Cumhuriyet'ten Mehmet Menekşe'nin haberine göre, AKP Grup Başkanı Naci Bostancı'nın kardeşi Ali Namık Bostancı'nın kardeşi Ali Namık Bostancı'ya Amasya Şeker Fabrikası’nda genel müdürlük görevi verildi.

Amasya Pancar Ekiciler Kooperatifi’ne 2017 yılında Gümüşhacıköy eski Belediye Başkanı Mustafa Saatçi kayyum olarak atandı. Pandemi nedeniyle kooperatifin genel kurulu yapılamadı ve kayyum, Pancar Ekiciler Kooperatifi ve fabrikanın malı olan Amasya Şeker Fabrikası’nı 4 yıl yönetti. 7 Haziran 2021’de yapılan Pancar Ekiciler Kooperatifi genel kurulunu tekrar kayyum yönetimi kazandı.

2017 yılında kooperatif üyesi çiftçiler fabrikaya yaklaşık 700 bin ton pancar teslim ederken, 4 yıllık kayyum yönetiminde bu üretim 300 bin tona düştü. 2020 yılında, fabrikanın Samsun Vezirköprü’de 13 bin ve Ladik’te 20 bin metrekarelik arsa ve gayrimenkulleri satıldı.

2017 yılında 70 milyon lira olan fabrikanın borcu 2021 yılı raporlarına göre 241 milyonu aşarken, fabrika 4 yıllık kayyum yönetiminin sonunda 50 milyon zarar etti. Geçen günlerde gerçekleştirilen fabrikanın yönetim kurulu toplantısında AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın kardeşi Ali Namık Bostancı oybirliğiyle genel müdür olarak atandı.

Atamaya tepki gösteren CHP Amasya İl Başkanı Turgay Sevindi, “AKP iktidarının en iyi yaptığı çevresindekileri korumak, kollamak, çiftçinin sorunu var mı, çiftçi borcunu ödeyebiliyor mu buna bakan yok” dedi.

AKP'Lİ BOSTANCI'DAN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklama yapan Bostancı, Ali Namık Bostancı'nın kardeşi olduğunu doğrulayarak, "En üst görevlerde bulunmuş bir kişinin zikredilen atamadaki liyakati ve müktesebatı açıkça ortadadır" ifadelerini kullandı.

Bostancı tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

" 8.11.2021 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde“AKP’li Naci Bostancı’nın kardeşine müdürlük” başlığı ile yayınlanan haberde, Amasya Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü’ne akrabalık ilişkisi üzerinden bir atamanın yapıldığı izlenimi verilmektedir. Ali Namık Bostancı kardeşimdir, ancak yegâne özelliği bu değildir. Kendisi Gazi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunu olup uzun yıllar Tarım Kredi Kooperatifler'inde çeşitli görevlerde bulunmuş ve nihayet Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerini ifa etmiştir.

Tüm hayatı tarımla ilgili en büyük kooperatifte geçmiş, en üst görevlerde bulunmuş bir kişinin zikredilen atamadaki liyakati ve müktesebatı açıkça ortadadır. Kaldı ki bu atama, kayyum döneminde değil, çiftçilerin oylarıyla yapılan seçim neticesinde teşekkül etmiş yeni bir yönetim tarafından gerçekleştirilmiştir. Eleştirel habercilik kamunun gözü olmak adına onun çıkarları ile ilgili hassasiyet üzerinden yürümesi gereken bir iştir ve bu mahiyetiyle kesinlikle kutsaldır, her türlü takdirin üzerindedir.

Ali Namık Bostancı ile ilgili küçük bir araştırma yapılsa idi liyakati ve müktesebatı öğrenilebilirdi. Bu hassasiyetin Amasya Şeker Fabrikası'nın tüm işlemleri ve ilgili süreçleri için gösterilmesinden, hususen Ali Namık Bostancı’nın her adımının tarafınızca bu hassasiyet çerçevesinde takip edilmesinden ancak memnuniyet duyacağımızı bildirmek isterim."