birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Kıyılar ‘beach’ işgalinde!

Halkın kullanımına açık olan kumsallar, özel ‘beach’lerin eline teslim edilmiş durumda. Yurttaşların ücretsiz kullanamadığı plajları BirGün yerinde inceledi. Bu plajlara giriş fiyatı 300 liraya kadar çıkabiliyor. Plaja havlu konulsa dahi para alınıyor.

GÜNCEL 29.08.2020 07:37
Kıyılar ‘beach’ işgalinde!
Abone Ol google-news

AYCAN KARADAĞ - BERKAY SAĞOL

Turizm açısından Türkiye’nin en önemli bölgeleri arasında yer alan Ege kıyıları, özel işletmeler tarafından hızla işgal edilip, ticarileştiriliyor. Anayasa ve kıyı kanununa göre halkın kullanımına açık olması gereken plajlar özel işletmeler tarafından kiralanarak veya işgal edilerek halkın ücretsiz kullanımına kapatılıyor.

İzmir’de Çeşme ve Karaburun’daki ‘beach’lerin durumunu gözlemledik. İlk durağımız Çeşme Çiftlikköy’de bulunan Pırlanta Plajı. Bu plajın iki tarafını da farklı iki özel şirket işletiyor. Ortada kalan 100 metrelik bölüm ise ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Ancak ücretsiz bölümde tuvalet, kabin gibi ihtiyaçlar karşılanmıyor. Özel işletmenin işgal ettiği kısımda bulunan şezlongların önüne havlu atıldığında görevliler giriş ücreti olarak 30 TL istiyor.

‘ÜCRETSİZ PLAJ BULAMIYORUZ’

Çeşme Altınkum’da ise durum daha vahim. 3-4 ‘beach’ (kumsal/plaj) bir bölgeyi tamamen kapatmış durumda. Bu bölgedeki ‘beach’lerin giriş ücretleri 100 lira’dan 300 liraya kadar değişebiliyor. Otopark ücreti için de ek olarak 25 lira isteniyor.

Girişte fiyatları yüksek bulan yurttaşlar tepkilerini, “Çeşme artık gelinmez bir yer oldu. Ücretsiz ve iyi hizmet alacağımız plaj bulmakta zorlanıyoruz. Yazıktır, günahtır” diye gösteriyor. İçeriden çıkan yurttaşlar ise “Berbat hizmet, yüksek fiyatlar, kaba personel, paramızla rezil oluyoruz” diyor.

KARABURUN DA TESLİM

kiyilar-beach-isgalinde-774454-1.Çeşme’den ayrılıp Karaburun’a doğru yola çıkıyoruz. Karaburun’da da durum pek farklı değil. Birçok plajın belli bölümlerini ‘beach’ler alırken bazıları ise tamamen özelleşmiş. Kuyucuk Plajı’nda daha önce her yere havlu atıp güneşlendiğini söyleyen yurttaşlar, son dönemde plajın bir bölümünün özel bir işletme tarafından işgal edildiğini vurguluyor. Yurttaşlar, “Artık gideceğimiz plaj kalmadı” ifadelerini kullanıyor. Şirketin bir bölümünü işgal ederek şezlong koyduğu plaja giriş ücreti ise kişi başı 25 TL.

YURTTAŞLAR ŞİKÂYET ETMELİ

Özelleştirilmiş kumsallara ilişkin çalışmalar yapan Avukat Berna Babaoğlu Ulutaş, kıyıların halka açık olması gerektiğine dikkat çekiyor. Halkın sahilleri kullanmasının engellenemeyeceğine vurgu yapan Ulutaş, şunları söylüyor: “Giriş ücretini şezlong ya da içecek üzerinden alıyorlar. Bu yanlış. Yurttaşların takip edip şikâyetçi olması gerekir. Kıyılar kamunun elinde.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol