birgün

24° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 10.07.2020 13:34

‘Kız Kardeşler’ Sofya’dan 'En İyi Balkan Filmi' ödülüyle döndü

Emin Alper'in geçen yıla damga vuran ‘Kız Kardeşler’ filmi, 24’üncüsü düzenlenen Sofya Film Festivali'nde ‘En İyi Balkan Filmi’ ödülüne değer görüldü.

‘Kız Kardeşler’ Sofya’dan 'En İyi Balkan Filmi' ödülüyle döndü

Türkiye sinemasının önemli yönetmenlerinden olan Emin Alper’in Kız Kardeşler filmi, 24. Sofya Film Festivali'nden ödülle dündü.

Toplam 48 ülkeden 111 filmin sunulduğu festivalin ödül töreni, 6 Temmuz’da Ulusal Kültür Sarayı’nda düzenlendi.

En İyi Balkan Film Ödülü, jüri başkanı Mira Fornay (yönetmen, Slovakya) ve üyeleri Benedikt Erlingsson (yönetmen, İzlanda) ve Simona Kostova'dan (yönetmen, Almanya-Bulgaristan) tarafından Emin Alper’in yönettiği Kız Kardeşler filmine verildi.

İLK KEZ BERLİN’DE GÖSTERİLMİŞTİ

Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali'nin Ana Yarışma bölümünde yapan Kız Kardeşler, Türkiye prömiyerini 38. İstanbul Film Festivali'nde Nisan ayında yapmıştı.

Festivalde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir), En İyi Müzik ve FIPRESCI ödüllerini kazanmıştı.

Film, annelerinin ölümünün ardından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine geri dönmesini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız