birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Kızılay, 18 Şubat'ta 2 TIR dolusu giysi satmış: Polis tutanağı ortaya çıktı!

BirGün yazarı Bahadır Özgür, Kızılay'ın 18 Şubat günü 2 TIR dolusu giysiyi sattığına dair polis tutanağını ve sözleşmeyi paylaştı. İhbar üzerine deponun basıldığını belirten Özgür, "Şirket Kızılay ile 2 yıl önce yaptığı sözleşmeyi ve satışa dair faturaları sunuyor. Sözleşmeye göre ayda en az 80 ton giysi, kilosu 0.41 $'dan verilecek" dedi.

GÜNCEL 02.03.2023 10:58
Kızılay, 18 Şubat'ta 2 TIR dolusu giysi satmış: Polis tutanağı ortaya çıktı!
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Depremin ilk günlerinde çadır sattığı için tepkilerin odağında olan Kızılay'ın bir skandalı daha ortaya çıktı.

BirGün yazarı Bahadır Özgür, Kızılay'ın 18 Şubat günü 2 TIR dolusu giysiyi sattığına dair polis tutanağını ve sözleşmeyi paylaştı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Özgür, "İhbar üzerine depo basılıyor. Şirket Kızılay ile 2 yıl önce yaptığı sözleşmeyi ve satışa dair faturaları sunuyor. Sözleşmeye göre ayda en az 80 ton giysi, kilosu 0.41 $'dan verilecek" dedi.

Bahadır Özgür'ün paylaştığı polis tutanağında şunlar ifade edildi:

"KOM Şube Müdürlüğümüze 21.02.2023 tarihinde gelen ihbarda Mersin-Tarsun Kaarayolu üzerine Karacailyas yakınlarında Coca Cola fabrikası arkasında... fabrikasında depremden dolayı gönderilen yardım malzemelerinin Kızılay tarafından burada yabancı bir şirkete satıldığı, onların da, ucuz fiyattan piyasaya sürmeye çalıştıkları... şirketine ait depoda 7 konteyner sıfır malzemenin yurtdışından gelen depremzedeler için battaniye mont gibi giyim ürünlerini ve gıda malzemesi olduğu ihbarı alınan üzerine 22.02.2023 günü saat 09.00'da belirtilen adrese gelindiğinde bahse konu adreste geri dönüşüm işi yapan merkezinin İstanbul'da olduğu, şirketin Kızılay Lojistik ile 2 yıl süreli sözleşmelerinin bulunduğu bu sözleşmeye istinaden ikinci el tekstil ürünleri aldıkları, burada bu ürünleri ayıştıracak sağlam olanları ayrıştırarak paketleyip Afrika ülkesine gönderdikleri diğer parçalanmış ve kullanılmayacak halde olanları ise gerek Türkiye içinde gerek Türkiye dışında değerlendirdikleri, Kızılaydan en son 18.02.2023 günü fiyatlandırılan 2 tırın 19.02.2023 tarihinde tesise geldiği ve ayrıştırdığı kesinlikle tüm ürünlerin ikinci el olduğu ve gıda malzemesi almadığını beyan ederek Kızılay Lojistik tarafından kesilen faturayı ibraz etmiş..."

KIZILAY'DAN YANIT

Kızılay, Twitter hesabından Bahadır Özgür'ün haberine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, "Merhaba, Giysi kutuları aracılığıyla bağışlanan kıyafet ve tekstil ürünleri barınma, gıda, sağlık, nakdi yardımlar, giyim ve eğitim desteği gibi yardım faaliyetlerine kaynak oluşturmak için değerlendirilmektedir" denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol