birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 23.09.2019 08:34

Kızılay’ın düzmece rapor hazırladığı belirtildi: MÜSİAD’ın hasarlı binasına 110 bin TL

Kızılay, MÜSİAD’a ait bir binayı 110 bin TL’ye kiraladı. Binanın kira değerine ilişkin iki farklı rapor hazırlandı. İlk raporda kira değeri 67 bin TL, ikincisinde ise 115 bin TL olarak belirtildi. Raporda yer alan emlakçı görüşlerinin de düzmece olduğu öne sürüldü. Üstelik söz konusu bina hasarlı

Kızılay’ın düzmece rapor hazırladığı belirtildi: MÜSİAD’ın hasarlı binasına 110 bin TL

İSMAİL ARI

Kızılay yönetiminin 12 bin dolar kira bedeliyle boğaz manzaralı ve yüzme havuzlu köşk kiralamasının ardından yeni skandalı ortaya çıktı. Kızılay’ın sadece İstanbul’da 500’e yakın mülkü bulunmasına karşın Başkanlık Ofisi olarak kiraladığı köşkü boşaltarak Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (MÜSİAD) Sütlüce’deki binasını kiraladığı bildirildi.

İKİ FARKLI RAPOR HAZIRLANDI

Kızılay’ın hazırladığı raporlarda AKP İstanbul İl Başkanlığı yanındaki Müsiad’a ait binaya ilişkin kira değeri önce 67 bin 500 TL olarak belirtildi sonra yeni rapor hazırlanarak kira değerinin 115 bin TL olduğu vurgulandı. İkinci raporun ardından bina 110 bin TL’ ye kiralanarak sözleşme imzalandı. Kızılay yönetimi ilk raporda yer alan rakama göre değil de düzenlediği ikinci rapora göre kira sözleşmesi imzaladığı için MÜSİAD’a aylık 42 bin 500 TL fazla kira ödedi. BirGün’ün ulaştığı belgelerde İstanbul Beyoğlu'nda bulunan ve brüt alanı 2 bin 458 metrekare olan binanın ilk “Değerleme Raporu’nda” dört farklı bölge emlakçısından tahmini kira bedeli için görüş alındı. Görüşlerde, bölgede emsal teşkil edecek kiralık bina bulunmamasına karşın tahmini kira bedelinin 50 bin TL ile 70 bin TL arasında olabileceği yer aldı. İki gün sonra hazırlanan yeni değerleme raporunda ise dört farklı emlakçıdan görüş alınarak binanın aylık kira değerinin 140 bin TL ile 160 bin TL arasında olabileceğinin belirtilmesi dikkat çekti.

BİRGÜN EMLAKÇILARA ULAŞTI

İkinci değerleme raporunda dört ayrı emlakçının aylık kira değerinin 140 bin TL ile 160 bin TL olduğunun ifade edilmesi üzerine BirGün’ün ulaştığı emlakçılar, raporun “düzmece” olduğunu ifade etti. Raporda yer alan iki ayrı emlak ofisinin sahibi binanın bulunduğu bölge ile alakalarının ve bilgilerinin bulunmadığını vurguladı.

EMLAKÇILAR: HABERİMİZ YOK!

Emlakçılar, “Kızılay’la bugüne kadar hiçbir şekilde iletişimleri olmadığını, bölge hakkında bilgi sahibi olmadıkları için tahmini fiyat dahi veremeyeceklerini” belirterek emlak ofislerinin ve şahsi cep telefon numaralarının nasıl rapor içerisine konulabildiğine anlam veremediklerini söylediler. Değerleme raporunda yer alan bir başka emlakçının ise cep telefonu numarasının kullanılmadığı ortaya çıktı.

KİRALANAN BİNA HASARLI

Kiralanan binanın dere yatağına yakın olması nedeniyle kayma riski olduğu da ifade edildi. Kızılay’ın hazırladığı değerleme raporunda da bina içerisinde çatlakların fotoğrafları dosya içerisine konuldu. Dosya içerisindeki fotoğraflarda binanın bazı yerlerinde tavanın su aldığı da görülüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız