birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 10.03.2020 06:56

Kızılay suskunluğu!

Vekiller, Kızılay’la ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ile bakanlara son 2 yılda 63 soru önergesi yöneltti. Sadece 6 önergede yer alan sorular cevaplandı, 23 önergeye ise “yetki alanımıza girmiyor” yanıtı verildi

Kızılay suskunluğu!

İSMAİL ARI

AKP iktidarı; yolsuzluk, israf ve Ensar Vakfı’na para aktarılması skandallarıyla tartışılan Kızılay’la ilgili verilen soru önergeleri karşısında ‘üç maymunu’ oynadı. Milletvekilleri, TBMM Başkanlığı'na Kızılay’la ilgili son iki yılda toplam 63 soru önergesi verdi.

Soru önergelerinin 23’üne “Yazılı soru önergesinde yer alan hususlar, bakanlığımızın görev ve yetki alanına girmemektedir” yanıtı verildi. Toplam 16 soru önergesi ise cevaplandırılması gereken 15 günlük süre içinde ve daha sonrasında da cevaplandırılmadı. Kızılay’la ilgili 14 soru önergesi ile ilgili işlemler ise tamamlanmadı.

MHP’DEN ÖNERGE YOK

Kızılay’la ilgili CHP milletvekilleri 35, İyi Parti milletvekilleri 21 ve HDP milletvekilleri de toplam yedi soru önergesi verdi. MHP milletvekilleri ise Kızılay’la ilgili bugüne kadar soru önergesi vermedi.

EN FAZLA ENSAR SORULDU

Kızılay'ın, yurtlarında cinsel istismar olaylarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı'na milyonlarca liralık bağışta bulunduğunun ortaya çıkması kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı. Milletvekilleri en fazla soru önergesini bu para aktarma skandalıyla ilgili verdi. Kızılay’la ilgili iktidara verilen 63 soru önergesinin 30’unda da Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na aktarılan para soruldu. Milletvekilleri, Ensar Vakfı'na para aktarma skandalıyla ilgili soru önergelerinin hiçbirine yanıt alamadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol