birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 20.05.2020 16:51

KKTC'de restoran, kafe ve berberler açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Covid-19 tedbirleri kapsamında hizmetlerine ara veren restoran, kafe ve pastaneler bugün yeniden açıldı

KKTC'de restoran, kafe ve berberler açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Covid-19 tedbirleri kapsamında hizmetlerine ara veren restoran, kafe ve pastaneler bugün yeniden açıldı. KKTC Bakanlar Kurulu kararı uyarınca marttan bu yana kapalı olan büfe, restoran, kafe, pastane, bar, köy kahvesi, plaj, berber, kuaför ve güzellik salonları bugün işbaşı yaptı.

Vatandaşlar uzun bir aradan sonra söz konusu işletmelere gidebilirken, Covid-19 sebebiyle alınan önlemler dikkati çekti. Tüm dükkanların girişinde dezenfektan ve eldiven bulundurulurken, maskesiz müşteriler içeri alınmadı. Öte yandan, iş yerine girişlerde müşterilerin ateşleri de ölçüldü.

KKTC'de Kovid-19 tedbirlerinin birçoğu kaldırılırken, özellikle başkent Lefkoşa'da sıcak havaya rağmen insan ve araç yoğunluğu gözlendi. Lefkoşa'da dönerci ustası Nihat Tellitopu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müşterilerin yavaş yavaş gelmeye başladığını kaydetti. İşlerin şu an için biraz durgun olduğunu ve rayına girmesinin birkaç ay alabileceğini belirten Tellitopu, "Bütün dezenfektan ilaçlarını aldık. İçeriye kimseyi almıyoruz. Müşterimizi dış bölümümüzde kabul ediyoruz. Bütün çalışanlarımızın Covid-19 testi yapıldı" dedi.

MÜŞTERİLERLE TEMAS YOK

Kuaför Cenk Sağır, Covid-19 sürecine hazırlıksız yakalandıklarını ve birtakım zorluklar yaşadıklarını vurguladı. Covid-19'la ilgili önlemleri dikkatli şekilde aldıklarını söyleyen Sağır, "Tek kullanımlık havlu, eldiven ve maskeler aldık. Müşterilere kesinlikle temas etmiyoruz, ikramda da bulunmuyoruz" diye konuştu.

kktc-de-restoran-kafe-ve-berberler-acildi-734129-1.

KKTC'DE NORMALLEŞME SÜRECİ

KKTC'de 4 Mayıs'ta başlayan normalleşme süreciyle lokanta, kafe ve pastane dışındaki dükkanların tümü açılmıştı. Lokanta, kafe ve pastaneler de 11 Mayıs'tan bu yana "paket servis" ve "yerinde al-git" şeklinde hizmet veriyordu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız