birgün

21° AÇIK

Koalisyonda gözler ‘trafik lambası’nda

Almanya’da koalisyon denkleminin kilit aktörleri Yeşiller ve Liberaller. Sosyal Demokrat lider Olaf Scholz, koalisyon için Yeşiller ve Hür Demokrat Parti ile yeterince ortak noktaya sahip olduklarını dile getirdi.

DÜNYA 29.09.2021 06:54
Koalisyonda gözler  ‘trafik lambası’nda
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya’da pazar günkü seçimin yankıları sürerken gözler koalisyon senaryolarında. Seçimden az farkla birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz koalisyon görüşmelerine hızlı başladı. Muhtemel bir koalisyon için Yeşiller partisi ve liberal Hür Demokrat Parti (FDP) ile yeterince ortak noktaya sahip olduklarını söyleyen Scholz, bu iki partiyle kesiştikleri alanlar olduğunu belirtti.

SPD, Yeşiller ve FDP’nin seçimlerde oylarını artırdığını belirten Scholz, bu nedenle bu partilerin hükümet kurma görevini kabul etmesi gerektiğini belirtti. Scholz Twitter'dan yaptığı açıklamada da gelişmelerden umutlu olduğunu söyleyerek "İyimserim. Pragmatizm ve işbirliğine hazır olmakla koalisyonun inaşı başarılı olacaktır" dedi.

SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Rolf Mützenich de Yeşiller ve Liberallerin önce kendi aralarında görüşüp engelleri aşma girişimini memnuniyetle karşıladıklarını kaydederken, yine de bu hafta üçlü koalisyon için kendileriyle görüşmek istediklerini belirtti.

Infratest Dimap tarafından yapılan ankete katılanların yüzde 62'si Scholz’ün başbakan olmasını istiyor. Deutsche Welle’deki habere göre Yeşillerin seçimdeki başbakan adayı Annalena Baerbock ise uzun yıllar büyük koalisyon ile yönetilen ülkenin artık bir atağa ihtiyaç duyduğunu söyledi.

YEŞİL-LİBERAL FLÖRTÜ

Baerbock üçlü koalisyonlar "kolay değil ama aynı zamanda bazı şeyleri farklı yapmak için gereken ivmeyi de sağlayacaktır" dedi. Baerbock bu nedenle bir sonraki hükümetin bir iklim hükümeti olması gerektiğini ve bu nedenle de "Yeşillerin seçildiğini" söyledi. Bearbock, FDP ile de eğitim ve çok çeşitli toplum konularında ortak noktalar bulunduğunu belirtti.

FDP lideri Christian Lindner ise Yeşiller ile muhtemel bir hükümette beraber yer almak konusunda ön sondaj görüşmelerine başlayacaklarını açıkladı. Görüşmelerde "ortak ilerici bir zemin" bulunup bulunamayacağına bakacaklarını kaydeden Lindner, başka detay vermezken görüşmelerin yakın zamanda başlayacağını belirtmekle yetindi. FDP Genel Sekreteri Volker Wissing ile görüşmeleri yürüteceklerini açıklayan Lindner, ancak ondan sonra SPD ve Birlik partilerinden görüşme teklifi gelmesi halinde değerlendireceklerini kaydetti. Yeşiller eş başkanı Robert Habeck ile görüşmelerin tabiatı ile ilgili olarak verilecek mesaj hakkında konuşmadıklarını belirten Lindner güven ortamına zarar vermek istemediğini kaydetti.

CDU/CSU DA DEVREDE

Hristiyan Sosyal Birlik'ten Markus Söder ise sonuçların SPD için ezici bir siyasi zafer olmadığını savunarak bu nedenle Hristiyan Birlik partilerinin Yeşiller ve FDP ile konuşma konusunda bir teklifte bulunduğunu belirtti. SPD’nin rengi kırmızı, Yeşiller’in yeşil, FDP’nin ise sarı olduğundan üç partinin oluşturacağı koalisyona "trafik lambası koalisyonu" adı veriliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol