birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Kobane Davası: Aysel Tuğluk soruları anlamakta ve konuşmakta güçlük çekti

Demans teşhisi konulan ve hafıza kaybı yaşadığı açıklanan eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Kobane Davası'na SEGBİS yöntemiyle katıldı. Tuğluk'un kendisine sorulan soruları anlamakta ve konuşmakta güçlük çektiği ifade edildi. Dava duruşmasının görülmesine 30 Haziran'da devam edilecek.

SİYASET 28.06.2022 16:22
Kobane Davası: Aysel Tuğluk soruları anlamakta ve konuşmakta güçlük çekti
Abone Ol google-news

IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobane Davası’nın 14’üncü duruşması, 2’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görüldü.

Beş yılı aşkın bir süredir cezaevinde tutulan ve burada demans teşhisi konulan Aysel Tuğluk, tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi'nden avukatlarının refakatiyle Kobane Davası’na Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) bağlandı.

Duvar'da yer alan habere göre, Tuğluk, konuşmakta ve mahkeme başkanının sorularını anlamakta güçlük çekti. Mahkeme başkanının Tuğluk’a geçmişte röportaj verdiği bazı haber içeriklerini sorması üzerine Tuğluk, “Benim özel bir durumum var. Hasta olduğum için kendimi ifade edemiyorum. Bu hastalıktan dolayı savunmamı daha sonra yapacağım” dedi.

Davadan aktarım yapan '6-8 Ekim Gerçekleri' isimli hesabın aktarımlarına göre Tuğluk, mahkeme başkanına savunmasını daha sonra yapacağını söyledi.

Dava duruşmasının görülmesine 30 Haziran'da devam edilecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol