birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 03.04.2021 23:56

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine, Boğaziçi'ne destek vermelerinin ardından soruşturma açıldı

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine, Boğaziçi direnişine destek verdikleri için hem üniversite yönetimi tarafından soruşturma hem de dava açıldı.

Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine, Boğaziçi'ne destek vermelerinin ardından soruşturma açıldı

Kocaeli'de Boğaziçi'ne destek açıklaması sırasında gözaltına alınan 17 kişi serbest bırakıldı.

Kocaeli Üniversite Dayanışması’nın 11 Şubat günü Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerine destek verdiği açıklamasına polis engel olmuş, 17 kişi gözaltına alınmıştı. Öğrencilere ve onlara destek verenlere iki koldan soruşturma ve dava açıldı.

Evrensel’in haberine göre, Kocaeli Üniversitesi 11 Şubat günü yapılmak istenen eylemde gözaltına alınan öğrencilere “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa aykırı olarak düzenlenen eyleme katıldığı gerekçesiyle” soruşturma açtı.

Soruşturma açılan öğrencilere ulaşan bilgi yazısında, “Yüksek Öğretim Kurumlar Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'ne göre hakkınızda isnat edilen suça ilişkin yazılı savunmanızı 06.04.2021 tarihine kadar Fakülte Dekanlığı’na iletmeniz gerekmektedir. Savunmanızı göndermediğiniz taktirde savunmadan vazgeçmiş sayılacağınızı ve diğer delillere dayanılmak sureti ile hakkınızda karar verileceğini bilgilerinize rica ederim” ifadeleri yer aldı.

GEREKÇE, DİRENMEK

Bununla da yetinilmeyip öğrenciler ve onlara destek veren toplam 17 kişi hakkında dava da açıldı.

Türk Ceza Kanunu’nun 265/1 ve 53/1 maddeleri ile Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 28/1 maddesine muhalefetten suçlanan 17 kişi için dava soruşturma evrakında “Gözaltına alma işlemi esnasında kol kola girerek işleme direndikleri ve engel olmaya çalıştıkları ve slogan attıkları” da gerekçe gösterildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol