birgün

23° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 01.04.2021 09:20

Kod 29 ile işten atılan işçilerden suç duyurusu

Kod 29 ile işten atılan işçilerden suç duyurusu

Muzaffer Türkmen

Antep’te DİSK Tekstil’e üye olan Yasin Kaplan ve Güven Boya işçilerinin Kod 29 gerekçe gösterilerek işten atılması sonucu başlatılan direniş 46’ncı günü geride bıraktı. İşçiler ve sendika adliye önünde açıklama yaparak, işveren hakkında suç duyurusunda bulundu.

Açıklamada, işveren yetkililerine “Suç işlemekten vazgeçin” denilirken, Çalışma Bakanlığı ve Çalışma Bölge Müdürlüğü yetkililerine ise “Gaziantep OSB’de binlerce işçiye karşı patronların işlediği suçlara daha fazla seyirci kalmayın” çağrısı yapıldı. Eyleme Sol Parti Antep il örgütü de destek verdi.


Açıklamayı yapan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, pandemi döneminde işten çıkarmaların yasaklandığı fakat Kod 29’un bu kapsam dışında bırakıldığını belirterek, bu kapsamda işçilerin her türlü baskı ve mobinge maruz kaldığını söyledi. Türkmen, “Patronlar bu maddeyi, hakkını arayan, zam isteyen, haksızlığa karşı çıkan, kölece çalışma koşullarına itiraz eden, sendikalı olan; yani işyeri yönetiminin kötü niyetli ve ahlak dışı dayatmalarına karşı duran işçileri işten atmak için kullandı. Hem de işçileri haksız yere ve tazminatsız attıkları yetmiyormuş gibi, bir de üstüne işçileri ahlak dışı davranmakla suçlayarak” dedi. Kod 29 ile işten çıkarmaların devam ettiğine dikkat çeken Türkmen, “Son iki ay içinde bu iki fabrikada 20’den fazla işçi sendikamıza üye oldukları için Kod 29’la işten atıldı” dedi. Türkmen, fabrikalarda haksız işten çıkarmalarla işçilere karşı suç işlediğini belirterek, yetkililere seslenerek bu konuda sessiz kalmamaları çağrısında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol