birgün

7° HAFİF YAĞMUR

SAĞLIK 10.11.2018 11:44

Kolesterolsüz mayonez üretildi

Akdeniz Üniversitesi'nden 3 bilim insanı, mayonez yapımında yumurta yerine avokado kullanarak kolestrolsüz mayonez üretti

Kolesterolsüz mayonez üretildi

Akdeniz Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Torun, gıda yüksek mühendisleri Handan Başünal Gülmez ve Feride Komaç ile yumurta kullanmadan mayonez üretmeyi başardı. İçeriğindeki yumurtadan dolayı kolesterol içeren yiyecekler sınıfından çıkarmak için uğraş veren 3 bilim insanı, mayonezin vazgeçilmezleri arasında yer alan yumurtayı kullanmayarak yeni bir tat oluşturdu.

Torun, “Mayonez emisyon tipi bir gıdadır. Emisyon tipli gıdalarda su ve yağ fazı bir arada bulunur. Mayonezde bunu sağlayan yumurtadır. Yumurtanın sarısındaki maddelerin birçoğu, avokadoda da bulunmakta. Yaptığımız çalışmalar sonrası avokado püresi kullanarak yumurtasız mayonez üretimi gerçekleştirdik" dedi.

VEGANLAR DA MAYONEZ YİYEBİLECEK

Kolesterol içermeyen mayonez üretiminin yanında, veganlar için alternatif bir ürün ürettiklerini dile getiren Mehmet Torun, “Vegan beslenmede tüketiciler hayvansal kaynaklı gıdalardan uzak duruyor. Yumurta da hayvansal gıda olduğu için mayonez, veganlar tarafından tüketilmeyen ürünlerden biriydi. Bizim ürettiğimiz avokado içerikli mayonezi vegan tüketiciler de rahatlıkla yiyebilecek. Diğer yandan avokado antioksidan bileşenler açısından fonksiyonel bir gıdadır. Bu çalışma ile mayoneze fonksiyonel bir özellik de kattık" diye konuştu. (DHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız