birgün

17° AÇIK

SİYASET 24.06.2020 15:31

Kolluk tamam, sıra fişlemede

TBMM'de görüşmelerine başlanan ve güvenlik soruşturmasına olanak sağlayan kanun teklifini değerlendiren CHP'li Kaboğlu, "Parti kolluğunu oluşturdular, sıra fişlemeye geldi" dedi

Kolluk tamam, sıra fişlemede

BİRGÜN/ ANKARA

Kamuya personel alımında uygulanan ancak Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen güvenlik soruşturması uygulamasının sürdürülmesi için AKP tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifini BirGün'e değerlendiren CHP'li İbrahim Kaboğlu, "Bekçilerle parti kolluklarını oluşturdular, bu düzenleme ile de sıra fişlemeye geldi" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili, Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğunu bildirerek, "AYM’nin kararları yok sayılamaz. Güvenlik soruşturmasına ilişkin düzenlemeler AYM'nin OHAL KHK’lerinin kolluk-tamam-sira-fislemede-748286-1.Anayasal denetime tabi olmadığı yönündeki kararından sonra ancak yasalaşmasının ardından CHP’nin mahkemeye götürmesi sonucu Anayasal denetime tutulabilmiştir. AYM, güvenlik soruşturmasına ilişkin bütün düzenlemelerin Anayasa’ya aykırılığı noktasında açık bir içtihat oluşturmuştur" dedi.

ADLİ SİCİL KAYDI YETERLİ

Adli sicil kaydının güvenlik soruşturması yerine kullanılması gerektiğini anlatan Kaboğlu, "Kamu görevine girişte ömür boyu yaptırım niteliğinde ve temel hakların ihlali niteliğinde düzenlemeler yerine, adli sicil kaydı uygun olmak yeterli olmalıdır. Gerek AYM'nin kişisel verilerin korunması açısından gerekse de masumiyet karinesi gibi Anayasal diğer güvenceler açısından teklif metninde açık aykırılıklar yer almaktadır" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol