birgün

22° AÇIK

Köln’de hayatını kaybeden Faruk Yüksel, törenle memleketine uğurlandı

Köln'de hayatını kaybeden Türkiye Devrimci Hareketinin önemli isimlerinden Faruk Yüksel için AABF'de veda töreni düzenlendi. Yüksel en sevdiği türkü ile uğurlandı.

AVRUPA 13.12.2021 12:11
Köln’de hayatını kaybeden Faruk Yüksel, törenle memleketine uğurlandı
Abone Ol google-news

BirGün KÖLN

Türkiye Devrimci Hareketinin önemli bir ismi, Devrimci Gençlik Dergisi yazı işleri sorumlularından Faruk Yüksel için Köln'de veda töreni düzenlendi.

Faruk Yüksel’ in devrimci arkadaşları, pandemi kısıtlamalarını da dikkate alarak Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Köln merkezi bahçesinde düzenledikleri veda tören için bir araya geldiler.

1950 doğumlu Faruk Yüksel, Aralık ayının başında Köln'de hayatını kaybetmişti.

ENTELLEKTÜEL BİR KİŞİLİK

Törende söz alan Taner Aday, Faruk Yüksel’in kısa hayat öyküsü ve yaşam felsefesine yönelik bir değerlendirmede bulundu. Diğer konuşmacılar da entelektüel ve çok değerli bir kişilik yapısına sahip olduğunu belirtti.

Mülkiye’den dönem arkadaşlarından Hüsnü Şahin, Faruk Yüksel'in teorik tartışmalara çok değerli ve verimli katkılarda bulunduğunu, pratikte de devrimci mücadelenin en kararlı unsurlarından birisi olarak yeni katılan gençlerin gelişimine destek verdiğini söyledi.

KIVRAK ZEKASI İLE SORUNLARI ÇÖZERDİ

Cafer Cebe de Faruk Yüksel'in sol grupların ortak çalışılabilmesine ilişkin pozitif düşüncesini paylaştı. Cebe, yurtdışında 12 Eylül yönetimine karşı yapılan eylem birliği toplantılarında sorunların Faruk Yüksel'ın kıvrak zekası ile aşıldığını dile getirdi.

Ayşegül Doğanay ise Faruk Yüksel ile 1975 yılında lise öğrencisi iken tanışıp Devrimci Yol Hareketi içinde çok sıklıkla bir araya gelerek faşizme karşı mücadele ettiklerini anlattı. Almanya’ da yollarının tekrar kesiştiğini de belirtti. Ragıp Doğanay da Ulucanlar Cezaevi'nde birlikte yattıklarını belirterek Yüksel ilgili anılarını aktardı.

EN SEVDİĞİ TÜRKÜ İLE UĞURLANDI

Buluşmada daha sonra, cenaze işleri ve anma toplantısını da organize eden Faruk Yüksel'in arkadaşlarından Hıdır Kalay’ın, Yüksel’ın en çok sevdiği türkü 'Huma Kuşu'nu seslendirmesi duygusal anlara sebep oldu.

Devamında Hamburg’dan Cemalettin Zeyrek saksafonu ile eseri yorumladı.

Faruk Yüksel'in cenazesi salı günü Antalya Havaalanı'ndan ailesi, arkadaşları ve yoldaşları tarafından alınıp Akseki’de toprağa verilecek.

koln-de-hayatini-kaybeden-faruk-yuksel-torenle-memleketine-ugurlandi-954775-1.

koln-de-hayatini-kaybeden-faruk-yuksel-torenle-memleketine-ugurlandi-954776-1.

koln-de-hayatini-kaybeden-faruk-yuksel-torenle-memleketine-ugurlandi-954777-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol