birgün

3° PARÇALI BULUTLU

Kolombiya'da 2022'de 215 insan hakları savunucusu öldürüldü

Kolombiya'da 2022 yılı boyunca 215 insan hakları savunucusu cinayete kurban gitti. Cinayetler, en çok organize suç örgütlerinin faaliyet gösterdiği bölgelerde işlendi.

DÜNYA 24.01.2023 10:47
Kolombiya'da 2022'de 215 insan hakları savunucusu öldürüldü Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Kolombiya Ombudsman Ofisinden yapılan açıklamaya göre, 2022 yılı, FARC'ın devletle barış anlaşması imzaladığı 2016'dan bu yana en yüksek sayıda insan hakları savunucusunun öldürüldüğü yıl olarak kayda geçti.

Ülkede 2022'de 215 insan hakları savunucusu öldürüldü.

Cinayetler en çok uyuşturucu kaçakçılığı ve yasa dışı madencilik gibi alanlarda yoğunlaşan organize suç örgütlerinin faaliyet gösterdiği bölgelerde işlendi.

Kolombiya'da 2021'de 145 insan hakları savunucusu öldürülmüştü.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, 2016-2021 yıllarında Kolombiya'da 560'tan fazla insan hakları savunucusu cinayete kurban gitti.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol