birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 13.05.2021 18:05

Kolombiya Dışişleri Bakanı istifa etti

Kolombiya Dışişleri Bakanı Claudia Blum, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Blum'un sebebini açıklamadığı istifası, eylemlerin başlamasından bu yana, Maliye Bakanı'nın görevi bırakmasının ardından gelen ikinci istifa oldu.

Kolombiya Dışişleri Bakanı istifa etti

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Sokak eylemleriyle sarsılan Kolombiya'da eleştirilerin odağındaki Duque hükümetinde bir ayda ikinci istifa meydana geldi. Dışişleri Bakanı Claudia Blum, sosyal medyadan paylaştığı metinle görevi bıraktığını duyurdu.

Blum istifa sebebini açıklamazken, kamuoyunda sebep olarak ülkedeki eylemler gösterildi.

Bu ayın başlarında da hükümetin Maliye Bakanı Alberto Carrasquilla, hükümete ve vergi reformuna yönelik protestolardan ötürü istifa etmişti. Dışişleri Bakanının istifasıyla hükümette eylemler başladığından beri görevi bırakan bakan sayısı ikiye yükseldi.

Kolombiya'da hükümetin açıkladığı yeni vergi reformuna karşı 28 Nisan'da başlayan kitlesel eylemler, polisin şiddetli saldırısıyla ülkenin tamamına yayılarak doğrudan hükümet ve yoksulluk karşıtı bir protestoya dönüşmüştü.

Geçtiğimiz 15 günde 47 eylemcinin polis ve sivil saldırılarında hayatını kaybettiği protestolar, kent merkezlerinde kitlesel şekilde devam ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol