birgün

24° AÇIK

Kolombiya'nın yeni Cumhurbaşkanı Petro, seçimden 5 gün sonra mazbatasını aldı

Pazar günü yapılan seçimlerin galibi Gustavo Petro, mazbatasını teslim aldı. Petro, “Kolombiya'da değişim dönemi başlıyor” dedi.

DÜNYA 24.06.2022 16:56
Kolombiya'nın yeni Cumhurbaşkanı Petro, seçimden 5 gün sonra mazbatasını aldı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Kolombiya'da 19 Haziran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan solcu Gustavo Petro ve yardımcısı Francia Marquez, mazbatasını aldı.

Başkent Bogota'daki Ulusal Seçim Konseyi (CNE) konferans salonunda düzenlenen törende, Petro, mazbatasını CNE Başkanı Cesar Augusto Abreo'dan teslim aldı.

Augusto, Petro'nun seçimde, 11 milyon 292 bin 758 oy aldığını belirterek, "Nesillerce takip edilen ve değişimlerden doğan yeni tarihsel bir aşamada, ülkemizin kaderinden sorumlu olacak iki ana kişiye sizlerin önünde güvenle mazbatalarını takdim ediyoruz" ifadesini kullandı.

Petro, burada yaptığı konuşmada, seçimleri başarılı ve güvenli şekilde gerçekleştiren CNE'ye teşekkür ederek, "Kolombiya'da değişim dönemi başlıyor. Ülkenin dönüşümü ve inşası için eski Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe'yi diyaloğa davet ediyorum" dedi.

Ülkenin ilk Afrika kökenli kadın başkan yardımcılığını kazanan Marquez de mazbatasını almasının ardından konuşmasında, desteğinden ötürü Kolombiyalılara ve ailesine teşekkür etti.

PETRO, DUQUE İLE BİR ARAYA GELDİ

Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque, seçilmiş Cumhurbaşkanı Petro'yu Narino Sarayı'nda kabul etti.

Duque, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Petro ile görüşme fotoğraflarını paylaşarak, "Gustavo Petro ile uyumlu, kurumsal ve şeffaf bir toplantı gerçekleştirdik." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığından iki liderin konuşmasına ilişkin detaylar paylaşılmadı.

Kolombiya'da 19 Haziran'da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turunda Tarihsel Pakt Koalisyonunun solcu adayı Petro, yüzde 50,46 ile ülkenin 60. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazanmıştı.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol