birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 19.11.2019 01:00

‘Kombassan düzenlemesi’ Genel Kurul’da: Yeni mağduriyetler yaratılacak

Torba Kanun Teklifi’ne eklenen ve yurttaşlardan topladıkları paralar nedeniyle mahkemeler tarafından cezalandırılan şirketleri kurtaran düzenleme, TBMM Genel Kurulu gündemine geliyor. Düzenlemeye tepki gösteren CHP’li Çakırözer, “Mağdurlar, onları mağdur edenlerin ortakları yapılıyor” dedi

‘Kombassan düzenlemesi’ Genel Kurul’da: Yeni mağduriyetler yaratılacak

HÜSEYİN ŞİMŞEK huseyinsimsek@birgun.net

AKP’li milletvekillerinin imzasıyla hazırlanan ve TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ne eklenen geçici madde ile çok ortaklı şirketlere açılan binlerce davanın “düşürülmesi” planlanıyor. Eski adı Kombassan olan, yurtdışında yaşayan binlerce yurttaştan para toplayarak mağduriyete sebep olan, bu yolla sebepsiz zenginleştiği iddiasıyla yöneticileri yargılanan ve hüküm giyen Bera Holding gibi şirketleri kurtaracak düzenleme ile on binlerce avrosu dolandırılan yurttaş yeni bir mağduriyet yaşayacak. Düzenleme ile dini duyguları sömürülerek dolandırılan ve sayıları 90 binle ifade edilen yurttaşlara ortaklık verilerek açılan davalar düşürülecek.


MAHKEME KARARLARI YOK SAYILDI

Konuyla ilgili konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclise getirilen düzenlemeyle mahkeme kararlarını yok sayılacağını söyledi. Çakırözer, “Dolandırılan on binlerce insanımız büyük travmalar yaşadı, intihar edenler, aile düzeni dağılanlar oldu. Bugüne kadar devlet bu 70 bin yurttaşımıza destek çıkmadı, onları kaderlerine terk etti. Ta ki mahkemeler bu dolandırıcılara ‘dur’ diyene kadar. Yargıtay mahkeme kararlarını onaylayınca bu holding yöneticileri paniklediler, lobi çalışması başladı ve sonucunda bu teklife ilgili düzenleme eklendi. Mağdurlar, onları mağdur edenlerin ortakları yapılıyor. O hisselerin hiçbir maddi karşılığı olmayacak ama o dolandırıcılar, adı ‘A’ olsun, ‘B’ olsun, bu holdinglerin kaymağını yemeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

‘HİSSELERİMİZ TAVAN YAPTI' İTİRAFI

Torba Teklifin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında konuşan Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı, AKP’li eski Bakan Ali Rıza Alaboyun, “Hisselerimiz tavan yaptı” ifadelerini kullanmıştı. Muhalefet milletvekillerinin tepki gösterdiği o konuşmasında Alaboyun, “Teklifin komisyonda görüşüleceği duyulur duyulmaz, borsa yüzde 1 civarında değer kaybederken bizim hissemiz tavan yaptı” dedi. Bu sözlerin ardından söz alan HDP’li Garo Paylan ise Alaboyun’a tepki göstererek, “Bu çok ciddi borsa manipülasyonunu gösterir ve bir skandaldır. Bu bir suçtur. Sermaye Piyasası Kurulu’na bir suç duyurusunda bulunacağız” demişti.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol