birgün

20° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 24.01.2019 10:42

Komedinin ustası Ayşen Gruda’ya veda: Gitti iki gözümüzün çiçeği

Yeşilçamın’ın simgesi, komedinin ustası Ayşen Gruda, yaşamını yitirdi. Bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören 74 yaşındaki sanatçı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini sanatçının torunu Emre Gruda duyurdu. Oyunculuğu kadar sanatçı kişiliği ile de milyonların sevgisini kazanan Gruda, muhalif yönü ve sözünü esirgemeyen tavırlarıyla birçok kişiye örnek oldu. Sanatçı son olarak, AKP’ye yakınlığı bilinen Hülya Koçyiğit’in […]

Komedinin ustası Ayşen Gruda’ya veda: Gitti iki gözümüzün çiçeği

Yeşilçamın’ın simgesi, komedinin ustası Ayşen Gruda, yaşamını yitirdi. Bir süredir pankreas kanseri tedavisi gören 74 yaşındaki sanatçı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini sanatçının torunu Emre Gruda duyurdu. Oyunculuğu kadar sanatçı kişiliği ile de milyonların sevgisini kazanan Gruda, muhalif yönü ve sözünü esirgemeyen tavırlarıyla birçok kişiye örnek oldu. Sanatçı son olarak, AKP’ye yakınlığı bilinen Hülya Koçyiğit’in ‘Türkiye’de herkes fazla özgür’ sözlerini eleştirmiş, ‘Hülya Hanım daha ne yapsınlar, kamçıyla mı dövsünler bizi? Bu hülyalardan bir an evvel uyanın’ demişti.

GİDENİN ARKASINDAN ANILARI KONUŞMAK YERİNE…

Münir Özkul’un yaşamını yitirmesinden sonra BirGün’e konuşan Gruda, ‘Gidenin arkasından anıları konuşmak yerine o insanlara haklarını versinler’ demişti. Yıllarca telif haklarıyla ilgili mücadelesini sürdüren sanatçı, “Söyleyeceğim bir şey var; Tarık Akan, Halit Akçatepe, Münir Özkul gibi insanlar zor geliyor. Onların aktör olmak için yaşadıkları da kolay değil. Aktör olana kadar canları çıkıyor. O anlarda aramayıp sadece ölünce hatırlamak bana çok kırıcı geliyor. Şimdi Münir Özkul’un ölümünden derin yaralanmış kanallar akşam olunca ‘Hababam Sınıfı’ koyacaklar, izlensin diye… Araya da alacaklar reklamı, alacaklar reklamı. Ellerini de ovuşturacaklar, ben bunu böyle görüyorum. Bu kadar acımasızlığı yüreğime sığdıramıyorum. ‘Münir Özkul telif haklarını alıyor mu?’ diye sormadılar hiç. Asıl bunları konuşmak lazım. Bu kanayan bir yara. Konuşulması gerekenler anılar değildir, bunlardır. Rica ediyorum telif haklarımızı versinler. Şimdilik sadece rica diyorum” demişti.

***

Unutulmaz rollere imza attı

Komedi yeteneğini, çocuk yaşta komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından farkedilen sanatçı, geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Gruda, Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında ‘Kongre Eğleniyor’ adlı vodvilde bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı ‘Domates Güzeli Nahide Şerbet’ karakterinden sonra herkes tarafından tanındı.

ONLARCA FİLMDE OYNADI

Gruda daha sonra yakın dostu Adile Naşit’le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer aldı. Birçok müzikalde yer alan sanatçı tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Oynadığı filmden bazıları; ‘Namuslu’, ‘Fakir Milyoner’, ‘Şendul Şaban’, ‘Gırgıriyede Büyük Seçim’, ‘Şekerpare’, ‘Çiçek Abbas’, ‘Doktor Civanım’, ‘Dolap Beygiri’, ‘Davaro’, ‘Gırgıriye’, ‘Şark Bülbülü’, ‘Neşeli Günler’, ‘Çöpçüler Kralı’, ‘Gülen Gözler’, ‘Şaban Oğlu Şaban’, ‘Öyle Olsun’, ‘Aile Şerefi’, ‘Süt Kardeşler’, ‘Tosun Paşa’, ‘Bizim Aile’, ‘Delisin’ ve ‘Hababam Sınıfı’.

***

Kimse onun yerini tutamaz

Gruda’nın vefat haberi tüm sevenlerini yasa boğdu. Sanatçının dostları sosyal medya hesaplarından ve telefonla bağlantı kurdukları haber kanallarına duygularını şu ifadelerle dile getirdiler:

MÜJDAT GEZEN: Ayşen çok büyük, çok değişik bir oyuncuydu. Rolünü çok sağlam çalışırdı. Müthiş bir yaratıcılığı vardı.

FATMA GİRİK: Türkiye’nin başı sağ olsun. Daha güzel bir yere mi gidiyoruz bilmiyorum ama azalıyoruz. Yerine birileri geliyor ama kimse kimsenin yerini tutamaz. Sadece sinemanın değil, tüm Türkiye’nin başı sağ olsun. Ayşen Gruda başkaydı. Bir sürü kabiliyetli insan vardır. Kimse kimsenin yerini tutamaz. İş aşkı da , sinema disiplini de bir aradaydı. Komple bir sanatçıydı.

ALİ SUNAL: Canım acıyor. Ne yazacağımı bilemiyorum. Ayşen ablam, canım kıymetlim, hayran olduğum, benim yaramaz çocuk ablam, mekanın cennet olsun.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol