birgün

15° AÇIK

Komünistlerin zaferi sürpriz değil

Avusturya'nın en büyük ikinci kentinde belediye başkanlığı kazanan Komünist Parti Meclis Üyesi Max Zimgast, "“İlk adımda bir şekilde başka partilerle görüşme yaparak şehir hükümeti oluşturacağız. Doğrudan bir koalisyonu reddediyoruz" dedi.

DÜNYA 29.09.2021 06:36
Komünistlerin zaferi sürpriz değil
Abone Ol google-news

YAREN ÇOLAK

Avusturya Komünist Partisi, bu hafta sonu yapılan yerel seçimlerde, ülkenin ikinci büyük kenti Graz’da belediye başkanlığını kazandı. Avusturya Komünist Partisi’nin Graz Belediye Başkanı Adayı Elke Kahr, kentteki oyların yüzde 29’unu aldı ve kenti 18 yıldır yöneten sağcı Halk Partisi’ne de üç puanlık fark attı.

BirGün’e konuşan Graz Belediye Meclis Üyesi Komünist Partili Max Zirngast, zaferin sürpriz olmadığını ifade etti.

Zirngast, “Halkın güvenini kazandık” dedi ve ekledi: “Bu birden olan, gökten inan bir sonuç değil. Uzun zamandır yürütülen siyasetin sonucu… Siyasetçi ve halk arasındaki duvarı yıkıp, büyük fedakârlık ve çalışma sonucu olarak yüzde 29 oy aldık.” “Komünist Parti, 30-40 yıldır hem şehir senatosunda hem de Graz’da mücadele yürütüyor” diyen Zirngast, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle barınmaya ilişkin pek çok çalışma yürüttük. Partinin en önem verdiği çalışma alanlarından biri, barınma sorunuydu. Hatta 1992’den beri bir kiracı destek hattımız var. Orada kiracılara hukuk danışmanlığı yapılıyor. Onun dışında maddi destek sağlıyoruz. Makamlardakilerin maaşının yüksek kısmı bir fona ve o fondan halka aktarılıyor.” Bundan sonraki süreçte Komünist Parti’nin atacağı adımları aktaran Max Zirngast, “Bizim ana konumuz; barınma, sosyal haklar, sağlık, bakım… Zaten bu alanda çalışmalarımızı yürütüyorduk ancak artık daha güçlüyüz. Önceden muhalefet parti olarak kısıtlı bütçeyle yaptığımız işleri, şimdi daha rahat yapabileceğiz” diye konuştu.

Şehir hükümetleri oluşturarak yerel yönetimi güçlendirmeyi amaçladıklarının altını çizen Zirngast sözlerini şöyle sonlandırdı:

“İlk adımda bir şekilde başka partilerle görüşme yaparak şehir hükümeti oluşturacağız. Doğrudan bir koalisyonu reddediyoruz. Bütçe ve çalışma anlaşmaları önemsiyoruz. Bunu koalisyon şeklinde yapmamak diğer tüm partilerle bir yönetim kurmaya çalışacağız. Önümüzdeki günlerde ilk görüşmeler yapılacak.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol