birgün

12° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 10.12.2020 09:52

Kömür çıkarsa tarım biter

Kömür çıkarsa tarım biter

Sedat Evren

Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesi Poyralı köyünde yapılması planlanan kömür ocağına tepki gösteren CHP’li İl Genel Meclisi üyeleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi verdi.

Dilekçeleri teslim etmeden önce müdürlük önünde basın açıklaması yapan Kırklareli İl Genel Meclis Üyesi, CHP Grup Sözcüsü Abdullah Mutluer, “İtirazımızın ana nedeni bin 700 hektar üzerinde açılması plananan kömür ocağı için verimli tarım topraklarının heba edilmemesidir” dedi.

Ardından söz alan İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç ise şöyle konuştu: “Söz konusu bölgede mutlak korunması gereken alanların olduğunu maddeler halinde açıkladık ki bu alanlar orman ve tarım alanlarını kapsıyor. Proje alanında yer alan tarım arazilerinin mülkiyeti şahsa ait olup, faaliyetin gerçekleştirilmesi aşamasında satın alma veya kiralama yolu ile hak elde edinilerek faaliyet gösterilecektir denilmektedir. Poyralı köyünün toplam tarım arazisi, büyüklüğü yaklaşık 7 bin dönüm olup, proje bu alanın yedi bölü bir büyüklüğündedir. Bu büyüklükte bir proje Poyralı köyünü ilelebet haritadan silecek bir potansiyel taşımaktadır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol