birgün

25° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 06.12.2019 12:11

Konak’ta, kadınların siyasette 85 yılı konuşuldu

Konak Belediyesi kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 85. yıldönümü nedeniyle ‘Siyasette 85 Yıl ve Kadın’ konulu bir panel düzenledi

Konak’ta, kadınların siyasette 85 yılı konuşuldu

BİRGÜN İZMİR

Konak Belediyesi kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 85. yıldönümü nedeniyle ‘Siyasette 85 Yıl ve Kadın’ konulu bir panel düzenledi. Konak Belediyesi 8 kadın meclis üyesi ile 23 kadın mahalle muhtarının konuşmacı olarak katıldığı panel, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nce organize edilen etkinliği Konak Belediye Başkanı Abdül Batur başta olmak üzere meclis üyeleri, mahalle sakinleri, semt merkezi kursiyerleri ve çok sayıda kadın davetli izledi.

DÜNYADA HER ŞEY KADININ ESERİDİR

Panelin açılış konuşmasını yapan Konak Belediye başkanı Abdül Batur, Atatürk’ün ‘Dünyada her şey kadının eseridir’ sözüyle konuşmasına başladı. Batur, “Bugün sizleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözleriyle selamlamak birçok zamandan daha anlamlı. Atatürk tarafından bu şekilde tanımlanmak, kuşkusuz ki büyük bir ayrıcalık… Atatürk, yaşamının her döneminde kadına önem vermiş, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük etkisi olan kadının sosyal, ekonomik ve siyasal konumunu güçlendirerek, toplumdaki yerini takdir etmiş büyük bir liderdir. Kadın haklarına çağdaşlaşmanın en temel unsurlarından biri olarak bakmış ve öncü reformlara imza atmıştır” dedi.

Atatürk’ün 85 yıl önce kadınların en demokratik haklarına kavuşmaları için önderlik ederken de tüm dünyaya örnek olacak bir adım attığının altını çizen Başkan Batur, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14 ve İsviçre’den 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığını hatırlattı.

Batur, “O dönemlerden bugünlere demokrasi ve kadın hakları konusunda adımlarımızın hızlandığını, kadının politik alandaki temsilini güçlendirdiğimizi söylemek isterdim. Ancak ne yazık ki tablo böyle değil. Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolar Arası Birlik tarafından açıklanan ‘Siyasette Kadın 2019’ haritasına baktığınızda; Türkiye 188 ülke arasında, 2017’ye göre 132. sıradan 120. sıraya yükselmiş görünüyor. Ancak bunun yeterli olmadığını hepimiz biliyoruz. Sadece siyaset de değil, kadının her alandaki temsilini güçlendirme noktasında hepimize büyük görevler düşüyor” dedi.

Konak’ın 111 muhtarı olduğunu ve 23’ünün kadın olduğu belirten Batur, 37 meclis üyesinden de sadece 8’inin kadın olduğunu belirterek, bu oranın yüzde 50 olmasını arzu ettiklerini de sözlerine ekledi.

İKİ ÖNEMLİ PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR

Konak’ta önceliği her zaman kadınlara sunduklarını ve Konak’ta kadınlar adına planladıkları iki önemli proje olduğunu söyleyen Batur, “Birincisi, ilçemizde ihtiyaç duyulduğunu tespit ettiğimiz her yerde kreşler açacağız. Böylece hem çocuklarımızın eğitimini destekleyeceğiz hem de kadınlarımıza iş hayatına atılabilecekleri serbestliği, zamanı yaratmış olacağız. İkinci adımımız da kadınları iş hayatına çekmek olacak. Kadınlarımıza yönelik meslek kurslarımız zaten sürüyor. Şimdi Konak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kuruyoruz. Böylece semt merkezlerimizde kadın emeğiyle gerçekleşen üretim, tek bir çatı altında toplanacak. Konak’taki değişimi kendi ayakları üzerinde durmasını sağladığımız kadınlarımızla, temelden iyi bir eğitim olanağı sunacağımız çocuklarımızla gerçekleştireceğiz. Konak Belediyesi kadına pozitif ayrımcılık uygulayan bir belediyedir ve böyle olmaya da devam edecektir. Yaptığımız tüm çalışmalarda da Kadınlarımızla yan yana yürümeye, birliğe destek olmaya da her zaman hazırız” diyerek Konak’ta yapacak daha pek çok işleri olduğunu söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız