birgün

24° AZ BULUTLU

SİYASET 04.05.2020 18:30

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Erken seçim zor, seçim sisteminde değişiklik olabilir

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, erken seçim söylentilerinin gerçekçi olmadığını düşündüğünü söyledi. Ağırdır, seçim sisteminde değişiklik yapma ihtimalinin gündeme gelebileceğini söyledi

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Erken seçim zor, seçim sisteminde değişiklik olabilir

T24 Yazarı Murat Sabuncu'ya gündemi değerlendiren, KONDA Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, siyasetin gündemindeki erken seçim söylentilerine ilişkin konuştu.

Ağırdır, erken seçim söylentilerinin, muhalefetin hazır olmaması, AKP ve Cumhur İttifakı’nın buna dönük bir söyleminin olmaması gibi nedenlerle gerçekçi görünmediğini söyledi. Erken seçimden çok seçim sisteminde değişiklik yapma ihtimalinin gündeme gelebileceğini ifade eden Ağırdır, “Başkanlık sistemini iki türlü olmaktan çıkararak, 51 şartını kaldırarak, bu zorunluluktan kurtulmak daha kolay bir yol gibi görünüyor. Üstelik bu konuda muhalefeti ikna etme fırsatları olduğunu düşünüyorum” dedi.

T24'te yer alan habere göre; erken seçim söylentilerinin gerçekçi olmadığını düşündüğünü ifade eden Bekir Ağırdır, bunun nedenlerini şöyle sıraladı:

“Birincisi henüz muhalefetin iktidar kanadını seçime zorlayacak bir heyecan dalgası gözlenmiyor, ikincisi iktidar kanadı ülkeyi yönetme aczine düşmüş de görünmüyor, katılırız katılmayız bürokrasiye ve meclise hakimiyet sürüyor. Üçüncüsü, şimdiye kadar AK Parti ve Cumhurbaşkanının siyaset yapma tarzına bakılırsa erken seçim, aşağı yukarı 3 yıllık bir iktidardan feragat etmek demek. Halbuki Erdoğan'ın tarzı bu değil. Dolayısıyla bu tür dinamikler yok, altındaki zihni koalisyonda da bir çözülme, sıkıştırma veya parçanlama da yok. O nedenle erken seçim ihtimalini uzak görüyorum.”

Salgınla ilgili düzenli bilgilendirme yapan siyasi bir figür olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile ilgili araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Ağırdır, “Korona meselesine gelene kadar gündemde olan bir bakanlık olmadığı için daha önce Fahrettin Koca’ya yönelik bir araştırmamız yok. Onun için eskiye göre artmış veya azalmış diyemeyiz. Ama bu sürecin içerisinde yaptığımız araştırma gösterdi ki siyasi notu Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yüksek. İlginç olanı şu ki en muhalif olanın gözünden bile notu çok iyi değilse bile zayıf değil” diye konuştu. Ağırdır'a göre bu sonuç insanların bilgili ihtiyacından kaynaklanıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız