birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Konsoloslukların kapatılması | Soylu: Türkiye'ye karşı psikolojik harp yürütülüyor

İngiltere, Hollanda ve Almanya'nın, İstanbul'da bulunan konsolosluklarını güvenlik gerekçesiyle kapatma kararı almasına yönelik açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Türkiye'ye karşı psikolojik harp yürütülmektedir" dedi. Soylu, söz konusu kararların bilinçli alındığını savundu.

GÜNCEL 02.02.2023 10:01
Konsoloslukların kapatılması | Soylu: Türkiye'ye karşı psikolojik harp yürütülüyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İngiltere, Hollanda ve Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluklarının güvenlik gerekçesiyle geçici olarak kapatılmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, "Türkiye'ye karşı psikolojik harp yürütülmektedir" dedi.

Soylu, "Jandarma Genel Komutanlığı 2022 Yılı Değerlendirme Toplantısı"na katıldı. Burada yaptığı konuşmada, Hollanda, Almanya ve İngiltere'nin İstanbul'da bulunan konsolosluk binalarının 'güvenlik tehdidi' gerekçesiyle kapatılması kararlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Soylu, söz konusu ülkeleri Türkiye'ye karşı psikolojik savaş yürütmekle suçladı.

Soylu, "İstedikleri kişileri hapisten çıkaramayınca metnin altına imza atan büyükelçiler, Türkiye'ye hukuk operasyonu yapmak isteyen büyükelçiler, şimdi Türkiye'ye bir terör operasyonu gerçekleştirmeye çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Soylu, özetle şunları söyledi:

"Terör örgütlerini besleyenlerin kim olduğunu biliyoruz. PKK-PYD besleyen Amerika Birleşik Devletidir. Yıllardır parayla, lojistikle ve insan kaynağı ile besleyen Amerika ve Batı bir terör devleti kurdurma hayalinden vazgeçmiş değildir. Amerika ve Batı bizim bu coğrafyada bağımsız ve özgür olmamızı istememektedir.

60 milyon turist hedefi koyduğumuz günde, Türkiye'de yeni bir psikolojik harp başlatmanın eşiğinde olmuşlardır. İstedikleri kişileri hapisten çıkaramayınca metnin altına imza atan büyükelçiler, Türkiye'ye hukuk operasyonu yapmak isteyen büyükelçiler, şimdi Türkiye'ye bir terör operasyonu gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

"ULUSLARARASI BİR OPERASYONLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Farklı bir ülkenin istihbarat elemanı Türkiye'de birkaç kişiye elemanlık teklif etmiş. O istihbarat elemanının kim olduğunu Türkiye Cumhuriyeti biliyor. Bizi yılan gibi ısırmaya çalışanların kim olduğunu biliyoruz. 15 Temmuz'un arkasında da siz varsınız. Çok ve açık. Uluslararası bir operasyonla karşı karşıyayız.

Madem o kadar çok biliyordunuz avucunuzun içindeki PKK’nın ve YPG’nin İstiklal Caddesi saldırısını niçin Türkiye’ye haber vermediniz? Organize ettiğiniz, arkasında olduğunuz İstiklal Caddesi patlamasını neden Türkiye ile paylaşmadınız?"

NE OLMUŞTU?

İsveç'te, 21 Ocak'ta ırkçı siyasetçi Rasmus Paludan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran yakmışi söz konusu eylem Ankara'nın ser tepkisini çekmişti. Olayın ardından İstanbul'daki İsveç Büyükelçiliği önünde de protesto gösterisi yapılmıştı.

Eylemi büyük tepki çeken Paludan'a destek vermek isteyen Hollandalı ırkçı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld de Lahey kentinde yaptığı eylemde Kuran yırtmıştı.

Art arda yapılan eylemler ve sert tepkiler üzerine olabilecek herhangi bir saldırı tehdidine karşı önlem almak istediklerini bildiren Hollanda, İngiltere ve Almanya İstanbul'daki konsolosluk binalarının 'artan güvenlik tehdidini' gerekçe göstererek kapatmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun