birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Konut krizinde son perde: Kiralık evlerde 'fatura' oyunu

Kiralık ev ilanlarında tüm faturaların dahil olduğu yeni bir sistem denenmeye başlandı. Mal sahibi, elektrik, su, doğalgaz gibi tüm hizmetleri üzerinde tutuyor. Kimi kirayı alamadığında ise elektriği ve suyu kesiyor kimi de tahliye ya da zam baskısı yapıyor.

GÜNCEL 02.07.2022 08:27
Konut krizinde son perde: Kiralık evlerde 'fatura' oyunu Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

Son dönemde kiralık ev ilanlarında "fatura dahil" ifadesi sıklıkla görülmeye başlandı. Kimi ev sahipleri kiralama kısa dönem olduğu için abonelikleri kendi adına tutarken, kimi de bu yolla tahliye ya da zam baskısı yapıyor.

İstediği tarihte evden çıkmayan ya da istediği oranda zam yapmayan kiracının elektriğini suyunu kesen mülk sahipleri mağduriyet yaratıyor.

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'e konuşan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, kısa dönem kiralanan yazlık evlerdeki uygulamanın genele yayıldığını belirterek, "Kiracı sözleşme yapmak istediğinde emlak danışmanı veya mal sahibi yazılı sözleşme yapılmadığını, kiracının abonelikleri üzerine almasını istemediğini veya yazılı sözleşme yapılsa bile bir örneğinin kiracıya verilmeyeceğini şart koşuyor" dedi.

TAŞINMAZIN KULLANIMI ENGELLENEBİLİYOR

Emlak danışmalarının verdiği bilgiye göre, kimi ev sahipleri ‘fatura benim adıma kalsın, sen geldikçe ödeme yap’ derken, kimi de ortalama bir gider belirleyerek daha yolun başında kiraya ekliyor.

Kiraz, "Mal sahibi kiracı ile olan sözlü kira sözleşmesinin veya kiracıya örneği verilmeyen yazılı kira sözleşmesinin uzama dönemi geldiğinde, yasal artış oranı kapsamındaki artışı kabul etmediğinde, yani daha fazla artış talep ettiğinde kiracısının temel hizmetlerini kapatabilir. Kiracı yaşayabilmek için su elektrik ve doğalgaza ihtiyacı olduğu için de ya bu isteği kabul ediyor ya da tahliye ederek taşınmazı boşaltıyor. Mal sahibi kiracısının taşınmazı tahliyesini talep ettiğinde de yine aynı şekilde kiracı çıkmak istemediğinde aynı yöntemi kullanarak taşınmazın temel hizmetlerini kapatılıp taşınmazın kullanımı engelleyebiliyor." diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol