birgün

7° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 11.02.2020 21:25

Konya'da 13 flamingo soğuktan dolayı hayatını kaybetti

Konya'nın Halkapınar ilçesindeki İvriz Baraj Gölü'nde 12 flamingo cansız bulundu. Daha sonra 1 flamingonun daha soğuğa dayanamayarak öldüğü belirlendi

Konya'da 13 flamingo soğuktan dolayı hayatını kaybetti

Konya'nın Halkapınar ilçesindeki İvriz Barajı'nda 12 flamingonun ölü bulunmasının ardından belediye ekipleri kuşlara yiyecek bırakırken, 1 flamingonun daha soğuğa dayanamayarak öldüğü belirlendi.

Hava şartlarının soğuk geçtiği bugünlerde İvriz Barajı'nda konaklayan flamingolar da kış şartlarından olumsuz etkilendi. barajda bulunan yaklaşık 300 flamingodan 12 tanesi ölü olarak bulundu. Ölü flamingolar toplanırken, belediye ekipleri kuşlara yiyecek bıraktı.

Yapılan çalışmalar sırasında ölü bulunan 1 flamingo ile ölen kuşların sayısı 13'e çıktı. Halkapınar Belediye Başkanı Mehmet Bakkal, dün bir ihbar üzerine Halkapınar İvriz Barajı'nda 12 tane flamingonun öldüğünü tespit ettiklerini belirterek, "Bununla ilgili gerekli yerlere bilgileri verdik. Doğa Korumadan geldi arkadaşlar, biz topladığımız flamingoları arkadaşlara teslim ettik. Bununla ilgili çalışmaları yapıyorlar. Bu flamingolar İvriz Barajı'na konaklama yeri olarak her sene geliyor. Bu sene de biraz soğukların etkisiyle yorgun geldiler buraya. Daha önceki yıllarda biraz daha havanın sıcak olduğu dönemlerde konaklama yapıyorlardı ama bu sene soğuğa denk geldi. Ereğli'de Akgöl'ün de donmasıyla birlikte oradan bu tarafa doğru göç ettiler. Soğuk nedeniyle de ölümler oldu" dedi.

Başkan Bakkal, İvriz Barajı'nda pazar günü yaklaşık 300 flamingo olduğunu ifade ederek, pazar sabahı ölümler olduktan sonra soğuğun da etkisiyle kuşların azaldığını, Ereğli Akgöl'e doğru göç etmiş olabileceklerini sözlerine ekledi.

İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız