birgün

-6° AZ BULUTLU

GÜNCEL 03.08.2021 23:13

Konya'da Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili 10 kişi tutuklandı

Konya'da daha önce ırkçı saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili devam eden soruşturma kapsamında, adliyeye sevk edilen 14 şüpheliden 10'u tutuklandı.

Konya'da Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili 10 kişi tutuklandı

Konya'nın Meram daha önce ırkçı saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 14 şüpheliden 10'u tutuklandı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Meram ilçesinde 30 Temmuz'da aynı aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili 14 zanlının gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Soruşturma kapsamında, firari şüpheliyi yakalama çalışmalarının devam ettiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu aşamada delillerin tam olarak toparlanmamış olması, HTS analizlerinin devam etmesi, kriminal raporlarının tam olarak ikmal edilmemesi ile siber inceleme raporlarında dijital materyallerin incelemesinin devam etmesi, olay günü şüphelilerin bulundukları yerler ile ilgili kamera ve tanık araştırması işlemlerinin devam etmesi, suçun asli faili olup halen hakkında yakalama kararı bulunan firari şüpheli ile olan münasebetleri nedeniyle, A.Ç, V.K, Y.Ç, Z.A, A.K, A.K, İ.K, İ.A, İ.A ve R.Ç. 'kasten öldürme' suçundan nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklanmış, geriye kalan şüpheliler M.Ç, İ.Ç, M.G. ve A.K. yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır."

Öte yandan tutuklananlar arasında, firari zanlı M.A'nın evli olduğu Z.A, babası İ.A, annesi İ.A. ve kız kardeşi A.K'nin de bulunduğu öğrenildi.

Konya'da daha önce de ırkçı saldırıya uğrayan Dedeoğulları ailesinin olduğu eve silahlı saldırı düzenlenmiş, 7 kişinin katledildiği saldırının ardından ev ateşe verilmişti.