birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Konya’da yapılan araştırma ortaya koydu: Gençlerin %7’si dine çok uzak

AKP’nin ve tarikatların topluma giydirmek istediği gömlek kabul görmüyor. Konya’da yapılan bir araştırmaya katılan gençlerin yüzde 7’den fazlası ateist, deist veya agnostik olduğunu söyledi.

GÜNCEL 09.10.2022 06:30
Konya’da yapılan araştırma ortaya koydu: Gençlerin %7’si dine çok uzak Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Mustafa KÖMÜŞ

AKP’nin ‘dindar nesil’ projesi tutmuyor. Konya ilinde yapılan bir araştırma, gençler arasında deizm ve ateizm gibi yaklaşımların varlığını ortaya koydu. Çalışmaya göre gençlerin sadece yüzde 70’i hiç şüphe etmeden inanıyor. Yüzde 7’den fazlası deist, ateist veya agnostik.

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde yapılan “Lise öğrencilerinde ateizm ve deizm eğilimi üzerine bir araştırma (Konya örneği)” isimli doktora tezi, muhafazakâr kentlerde bile deizm ve ateizme gençlerin eğilimi olduğunu gösterdi. Araştırmada 473 öğrenciyle görüşüldü. Görüşülen öğrencilerin 234’ü 10’uncu, 239’u ise 12’nci sınıf öğrencisi. Araştırmaya katılan öğrencilerin 14’ü kendini ateist, 8’i agnostik, 4’ü deist ve 2’si ise şüpheci olarak tanımladı. Tezde bu verilerin din olgusuna karşı oluşan tutumla doğrudan ilgili olduğu belirtildi. Tezde şu ifadeler kullanıldı: “Birey açısından Allah’ın varlığına dair duyulan şüphe ya da Allah’ın varlığının reddedilmesi genel olarak din olgusuna karşı olumsuz tutuma sahip olma ve ateizm, deizm gibi akımlara yönelme ile paralellik arz etmektedir.”

Araştırmada dini değerler üzerinde en fazla neyin etkili olduğu sorusuna verilen cevapların oranı şöyle:

•Aileler: %69,7
•Kuran kursları: %11
•Kitaplar: %6,3

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 61,1’i hoşgörülü bir aile ortamında yetiştiklerini ifade ederken, yüzde 12,7’si ailesini otoriter ve yüzde 12,1’i ise aşırı koruyucu olarak nitelendirdi.

konya-da-yapilan-arastirma-ortaya-koydu-genclerin-7-si-dine-cok-uzak-1073092-1.

Gençlerin yüzde 29,2’si dini değerler üzerinde dindarların tutum ve davranışlarının etkisinin olumsuz olduğunu söyledi. Araştırmanın sonuç bölümündeki tespitlere şu şekilde:

•Agnostik, deist ve ateist Tanrı anlayışını benimseyen öğrenciler, ailelerinde dinî değerlere verilen öneme göre tasnif edildiğinde ailesi için dini değerlerin önemli olmadığını belirtenler arasında bu üç anlayışı benimseme oranı %66.

•Özellikle terör olayları, mezhep çatışmaları başta olmak üzere olumsuzlukların meşrulaştırılmasında dinin kullanılması, gençlerin dine karşı mesafeli olmaya ve alternatif arayışlara yöneltmektedir. Araştırmamızda elde edilen bulgular bir dinin özünü oluşturan ilkelerin hayata nasıl geçirildiğinin ve o din mensupları tarafından nasıl temsil edildiğinin önemini göstermektedir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol