Hayvanların işkence edilerek öldürüldüğü Konya'daki Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çalışan iki şüphelinin tutuklanmasının ardından ifadeleri ortaya çıktı. Zanlılardan Zanlılar, başına kürekle vurulan köpeğin kendilerine saldırdığını iddia etti. Şüpheli Murat B'nin, "Köpek bana saldırdı. Kendimi korumak için köpeğe kürekle bir kez vurdum" dediği öğrenildi.

Konya'daki hayvana işkence olayında zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Konya'da Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yaşanan ve görüntüleri sosyal medyaya yansıyan hayvana eziyet ve öldürme olayına ilişkin çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklanan zanlılar Murat B. ile Sefa Ç'nin ifadesine ulaşıldı.

AKP'li Konya Büyükşehir Belediyesi'ne ait tesiste, başına kürekle vurulan köpeğin kendilerine saldırdığını iddia eden zanlılar, amaçlarının kendilerini korumak olduğunu savundu.

AA'nın aktardığı bilgilere göre, barınakta sağlık teknisyeni olarak çalıştığını söyleyen Murat B. ifadesinde, olay günü barınaktaki hayvanlara parazit aşı ve ilaçlama uygulaması yaptıkları sırada söz konusu görüntülerde başına kürekle vurdukları köpeğin kendisine saldırdığını öne sürdü.

"PANİKLE 2 KEZ DAHA VURDUM"

Murat B ilk ifadesinde, "Sefa Ç. içeriden getirilen köpeği tutmaya çalışıyordu. Fakat köpeği tutamadı. Köpek bana saldırdı. Ben de kendimi korumak için köpeğe kürekle bir kez vurdum. Sefa Ç. köpeği kontrol altına alsa da o panikle 2 kez daha köpeğin kafasına kürekle vurdum. Köpek şoka girdi. Daha sonra tıbbi müdahalesini yapıp kafesine gönderdim. Son durumundan haberim yok. Benim bu olayla ilgili 3 günlük sağlık raporum bulunuyor." beyanında bulundu.

"TEDAVİSİNİ YAPIP KAFESİNE KOYDUK"

Diğer zanlı Sefa Ç. ise ifadesinde olayın yaşandığı barınakta 2 aydır çalıştığını belirterek "Köpekleri parazit ilaçlaması için ara koridora çıkardık. Köpek ilk önce Murat'a saldırdı. Bunun üzerine Murat kürekle bir tane vurdu. Köpek sendeledi. Ben de sendeledikten sonra aparat ile yakaladım. Yakaladıktan sonra Murat kürekle 2 kez daha köpeğe vurdu. Köpek baygınlık geçirdi. Daha sonra köpeğe gerekli tedavisini yapıp kafesine koyduk." ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

AKP'li Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeğe vurarak yerde sürüklediği görüntülerin sosyal medyada gündem olmasının ardından söz konusu barınakla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Olaya ilişkin zanlılar Murat B. ve Sefa Ç. tutuklanmıştı.

Soruşturma kapsamında Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Nevzat D.’nin yanı sıra merkezin veteriner hekimi Seyit D. ve merkezin bağlı olduğu Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Y.K. açığa alınmış, olay sırasında orada bulunan işçilerin iş akitlerinin feshedildiği, sorumluların tamamının da işten çıkarıldığı bildirilmişti.