birgün

21° AÇIK

Konya katliamı davasında ara karar

Konya'nın Meram ilçesinde aynı aileden yedi kişinin öldürülmesi ile ilgili yargılamanın ilk duruşmada, tutuklu sanık Mehmet Altun’un tutukluluk halinin sürdürülmesine karar verildi.

GÜNCEL 14.12.2021 21:24
Konya katliamı davasında ara karar
Abone Ol google-news

Konya’nın Meram ilçesinde aynı aileden yedi kişinin öldürülmesi ile ilgili yargılamanın ilk duruşması, bugün sabah saatlerinde, Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Akşam saat 18.30’a kadar süren duruşmada; müşteki Dedeoğulları ailesine düzenlenen ilk saldırı ile ilgili yargılama dosyası ile bu dosyanın birleştirilmesi yönündeki talep kabul edilmedi.

Mahkeme, müşteki avukatlarının tutuksuz yargılanan sanıkların tutuklanmasına yönelik talebini de kabul etmedi.

Mahkeme, tutuklu sanık Mehmet Altun’un tutukluluk halinin sürdürülmesine karar verdi. Yargılamanın 8 Şubat 2022 tarihinde devam etmesi kararlaştırıldı.

NE OLMUŞTU?

Merkez Meram ilçesi Hasanköy Mahallesi'nde 30 Temmuz'da bir evde 7 kişinin ölü bulunduğu ihbarı üzerine adrese yönlendirilen sağlık ekipleri 7 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirlemişti. Cinayet zanlısı Mehmet Altun 4 Ağustos'ta yakalanmıştı.

İddianamede, Altun hakkında öldürme olayına ilişkin 'canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürme' suçlamasıyla 7 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilmişti.

Ayrıca Altun'un 'nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, 'Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun'a muhalefet' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve 'yakarak mala zarar verme' suçundan da 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Diğer sanıklar Yahya Çalık, İbrahim Keleş, Ramazan Çalık, Ali Çalık, Lütfi Keleş, Ali Keleş, Veli Keleş, Ali Keleş, Ayşe Keleş ve Ali Keleş'in ise 'canavarca hisle tasarlayarak 7 kişiyi kasten öldürmeye azmettirme' suçundan 7'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 'yakarak mala zarar vermeye azmettirme' suçundan da 8'er yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları talebinde bulunulmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol