birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 04.08.2021 08:21

Konya saldırısında yandaşlar algı yaratmaya çalışıyor

Konya saldırısında yandaşlar algı yaratmaya çalışıyor

HABER MERKEZİ

Konya Meram’da daha önce “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” denerek saldırıya uğrayan Dedeoğlu ailesinden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun, 5 gündür yakalanmadı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 14 kişi gözaltına alındı ancak katliamın faili Altun halen bulunmadı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre saldırıda katledilen Dedeoğlu ailesinin sağ kalan tek bireyi Çetin Dedeoğlu, 2010 yılında yaşanan olayın Kürtlere yapılan hakaretten kaynaklandığını anlattığı savcılık ifadesinde, azmettiriciler ve olayın finansmanını sağlayanların bulunmasını istedi.

Saldırının yaşandığı gün evde olmadığı için sağ kalan ailenin tek bireyi Çetin Dedeoğlu, ailesine yapılan saldırıları kayıt altına alabilmek için aile evine kameraları kendisinin taktırdığını söyledi.

Soruşturma kapsamında görüntüleri talep eden aile avukatı Abdurrahman Karabulut, görüntülerin kendilerine verilmeden Sabah ve ATV grubuna verilmesine tepki gösterdi. Karabulut, şunları söyledi: “Müvekkillerim katile saldırmış, o da kendini korumak istemiş gibi bir algı yaratılmak isteniyor. Başsavcının anlatımına göre sonra silah ve benzinle gelerek, aileyi katlediyor. Ama onlar işine gelen kısmı yayınlayıp kamuoyunda saldıran Dedeoğullarıymış gibi algı yaratılmaya çalışılması, vicdansızlık ve ahlaksızlıktır.”

Altun’un yakalanması için başlatılan arama çalışmaları sürerken yurttaşlar ise saldırıya tepki göstermeye devam etti. Giresun, İzmir ve Maraş’ta yurttaşlar açıklamalar yaptı. Irkçı katliamın faillerinin halklar arası ayrımcılığı körükleyenler olduğu belirtilen açıklamalarda, “Göz göre göre gelen bu vahşet için önlem almayan devlet görevlileri kadar, nefreti ve düşmanlığı körükleyenlerin ellerine de masumların kanı bulaşmıştır. Ortak yaşam iradesine yönelik ırkçı ve faşist saldırıları ancak demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi ile durdurabiliriz” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol